Muži také jednoho zájemce o koupi podvedli a podle policie mu poté vyhrožovali smrtí a zapálením domu.

„V současnosti vazebně vyšetřujeme dva pachatele z Hodonínska. Další dva jsou k dispozici slovenským kolegům. Na Uherskohradišťsku jsme prozatím vypátrali dvanáct kradených vozidel, které předáme majitelům,“ informoval mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental. Podle vyšetřovatelů může mít gang až několik desítek osob. S informacemi ale prozatím policisté šetří, aby nezmařili usilovnou práci speciálního týmu Berta, který má složitý případ na starosti.

Vyšetřovatelé ale už například zjistili, že zloději řádili i v cizině. Auta pak dováželi do České republiky. Zloději třeba ukradli v Belgii černou Škodu Octavii a prodali ji na Slovácku. Italského majitele zase pro změnu ochudili o Mercedes Benz. „Podařilo se také zajistit dvě Škody Octavie a jeden Volkswagen Golf, které byly odcizeny na Zlínsku, Hradišťsku a Hodonínsku. Následně je převezli na Slovensko, kde se je podařilo najít,“ vzpomněl Mergental další případ.

Pachatelé byli i vyděrači. Od jednoho ze zájemců na koupi auta vzali zálohu dvě stě šedesát tisíc korun. Auto ale odmítli dodat. Jakmile chtěl peníze zpět, dočkal se výhrůžek fyzickou likvidací a zapálením domů.

„Můžeme uvést, že pachatelé pracovali organizovaně. Některá z aut měli vytipovaná. Jiná odcizili třeba jen proto, že se jim líbilo. Vždy pracovali tak, že jeden z nich vyřadil zabezpečovací systém vozu a auto otevřel. Pak přišel na řadu jiný člen týmu, který auto odvezl,“ vysvětlil postup pachatelů mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník. Pojítkem ale vždy byly luxusní vozy, které pak prodávali pod cenou. Například Octavii za padesát až sto tisíc korun. Teprve překupník jako klíčový zákazník potom auta poskytoval za zhruba polovinu skutečné hodnoty vozu na trhu.

Skupina měla podle policistů také dokonale vypracovaný systém padělání dokladů, které sloužily k legalizaci těchto aut.

„Nikdo z úředníků nepřišel na to, že přihlašovaná auta mají falešné dokumenty,“ poznamenal Aleš Mergental. Provozovatelé autobazarů na Slovácku tvrdí, že existují způsoby ověření původu vykupovaných aut. Zároveň ale připouští, že nejsou stoprocentní.

„Auta, která nám zájemci přivezou, necháváme prověřit registrem, který eviduje hledané a odcizené vozy. Nepoctivci ale zřejmě znají způsoby, jak tento registr obejít tak, aby se v něm kradený vůz neobjevil,“ poznamenal zástupce autobazaru v Kunovicích Petr Habarta.

Policisté v současné době stíhají pachatele, mezi nimiž jsou i cizinci. Zpovídat se budou z vydírání, zpronevěry, krádeže a podílnictví. Za mřížemi mohou strávit až osm let. „Na celkovém rozsahu škody, kterou skupina způsobila i na počtu jednotlivých pachatelů a jejich rolích v sériových krádežích, v současné době stále pracujeme,“ uzavřel mluvčí Mergentál.

LUKÁŠ IVÁNEK, OLEG KAPINUS