Lékařské ošetření naposledy potřeboval pošťák, na něhož v Purkyňově ulici zaútočil dobrman a pokousal ho v oblasti žeber. Zvíře vyběhlo z nezajištěného pozemku a po příjezdu hlídky napadlo i policistu. „Kousnutí zmírnila taktická vesta,“ poznamenal mluvčí.

Názory lidí na problémy s puštěnými psy bez náhubku se liší. Na facebooku Hodonínského deníku Rovnost někteří uvedli, že zvíře bez vyprovokování nezaútočí. Jiní volají po tvrdých postizích zodpovědných majitelů. Většina se ale shoduje, že zvířata musejí být zajištěná a pod kontrolou.

Andrea Černá ze spolku Dočasky.cz starající se o psy v nouzi tvrdí, že obezřetnost je na místě vždy. „Může se totiž projevit lovecký pud, kdy zvíře reaguje na cyklistu, kočárek nebo běžící dítě. V ten moment psovi přepne. Náhubky jsou od toho, aby se nosily,“ uvedla.

Nepříjemný zážitek má za sebou v Hodoníně i desetiletý chlapec, za nímž se na přelomu června a července rozběhl Stafford. Školák vyvázl s poraněním na zádech, které mu ošetřil lékař. Až na vybraná místa je přitom ve městě volný pohyb psů zakázaný, chovatelovo provinění proto posoudí přestupková komise.

Mluvčí radnice Josef Horníček, že pro venčení bez vodítka je vybraných šest míst. Je mezi nimi například park v Sadové ulici či zatravněný pás u Očovských lúk. „Místa pokrývají všechny městské části, a jejich počet považujeme za dostatečný. V současné době o jejich rozšíření neuvažujeme,“ uvedl Horníček.

Strážníci v Hodoníně ročně odchytnou přibližně sto zatoulaných psů. Majitelé pak platí pokuty začínajících na dvou stovkách. V minulosti však jeden chovatel musel z peněženky vytáhnout deset tisíc, protože mu opakovaně utíkala velká plemena.

Podle ředitele strážníků Jindřicha Vašíčka je napadení v poslední době více, nejde však o trend. „Spíše shodu okolností. Obezřetnější jsme teď my i republikoví policisté. Hlídky mají pokyn, aby situaci nepodceňovaly,“ reagoval ředitel Vašíček.

Vyhláška zakazující volný pohyb psů platí od roku 2005. Její změny vedení Hodonína nechystá.