Půjčka na dobré slovo se nevyplácí. Přesvědčili se o tom manželé Jan a Ludmila Fritzovi z Hodonína. Jak tvrdí, téměř před čtyřmi lety půjčili Marii Haarové a Ladislavu Suchánkovi z Valtic na opravu domu sto tisíc korun. Bezúročně. Zpět se jim zatím vrátilo osmnáct tisíc. Dlužníci podle Fritzových jen slibují, jak zaplatí, ale skutek utek. Haarová se dušuje, že nechce důchodce ošidit. Peníze neposílala, protože prý zrovna neměla. Vše hodlá napravit.

„Půjčili jsme jim sto tisíc korun, už to bude brzo čtyři roky, a vrátili nám doposud osmnáct tisíc. Teklo jim do domu a uvažovali, že si vezmou hypotéku. Tak jsme jim půjčili, a takto se nám odměnili,“ stěžuje si důchodcovský pár z Hodonína.

Dlužníci jim, jak tvrdí, neberou telefon. „Nanejvýš pošlou esemesku a slibují, že peníze pošlou, ale sliby neplní,“ stěžuje si důchodcovský pár z Hodonína. „Jsou to naše úspory a není to pro nás důchodce zanedbatelná částka,“ dodali.

Ladislav Suchánek tvrdí, že půjčka rozhodně nevznikla před čtyřmi lety, nýbrž před zhruba rokem a půl. Peníze podle něj splácí jeho družka Marie Haarová. „Pokud vím, domluva byla taková, že peníze bude splácet, přičemž pokud nebude mít, tak není problém počkat,“ podotkl Suchánek.

Vysvětlení má i na to, že se mu manželé nemohli dovolat. „Dělám ve vinohradě. Když jsem na rakouské straně, tak telefon nemůžu vzít. Není tam signál. Až mi dojde odpoledne zpráva, že mi někdo volal, tak takových hovorů mám třeba třicet,“ vylíčil.

Jeho partnerka poukázala, že se s Fritzovými domluvila na dvoutisícových měsíčních splátkách. „Teď mi to nevyšlo, tak jsem peníze neposlala, ale informovala jsem je o tom,“ uvedla. S Ludmilou Fritzovou podle svých slov mluvila a nechápe, proč celou záležitost řeší tímto způsobem.

Pokud se lidé dostanou do podobné situace, advokátka Edita Gybasová z Břeclavi poukazuje na rizika půjčky takzvaně na dobré slovo nebo beze svědků.

„Pokud je doma rodinný příslušník, jako svědek postačí. Jinak stačí písemní potvrzení podepsané oběma stranami s uvedenou výší částky a dobou splatnosti,“ radí advokátka s tím, že porušení takové dohody je soudně vymahatelné.

Pokud už přeci vznikla dohoda pouze na dobré slovo a dotyčný částku nesplácí, podle Gybasové je možné dlužníky zažalovat u soudu, samozřejmě za pomoci odborníka. „Někdy může stačit i to, že o půjčce někdo ví,“ vysvětlila.

Největší jistotu při smlouvání půjček, byť se jedná třeba o známé, je sepsání smlouvy o půjčce, které je možné ošetřit u právníka. „To není drahý úkon. Odvíjí se od hodnoty předmětu, ale rozhodně by se vyplatil. Advokát na sebe bere veškerou odpovědnost za smlouvu, kterou sepíše, že je v pořádku. V případě nesplácení je půjčka soudně vymahatelná,“ zdůraznila břeclavská advokátka.

Pokud si někdo půjčí od důchodců na dobré slovo a zneužije jejich důvěry, je to podle Gybasové horší, než kdyby si půjčoval od stejně starých lidí. „Důchodce často bývá velmi bezradný. Existují na to i krizové linky, kde se radí bezplatně,“ vzkazuje starším lidem, kteří se ocitli v podobné situaci.