„Součástí protikorupčního balíčku je také zveřejňování seznamu smluv na nákup či prodej nemovitostí, na služby s celkovou hodnotou sto tisíc korun či stavební práce nad půl milionu korun,“ popsal strategii radní za Změnu Vítězslav Krabička.

Jak dodal, s místostarostou a kolegou ze stejného uskupení Jaromírem Hýbenerem navrhovali protikorupční opatření hned pátého prosince, kdy vládla radnici ještě původní koalice složená z ČSSD, Nezávislých, Změny, KDU – ČSL a TOP 09.

„Protikorupční strategie byla jedním z bodů, které jsme jako Změna navrhovali. Proč ale neprošla ještě za minulého složení koalice, se ptejte členů minulé městské rady,“ řekl Krabička.

Podle vyjádření nyní už bývalého hodonínského místostarosty za Nezávislé Igora Taptiče mělo už ale minulé vedení zpracovaný protikorupční plán, který byl těsně před schválením. „Krabička je lhář, zinscenoval puč a všechno bojkotoval. S Hýbnerem měl požadavky jen na personální čistky,“ obhajoval původní vedení radnice Taptič a na adresu nové rady dodal: „Zrovna taková sestava ani není schopná boje proti korupci.“

Podle politologa z brněnské Masarykovy univerzity Stanislava Balíka o zveřejňování informací na internetových stránkách nelze mluvit jako o protikorupční strategii či opatření. „Tento balíček můžeme označit za otevřenou veřejnou správu. Neříkám, že je zbytečná. Pro lidi je přínosná, ale není to protikorupční opatření,“ vysvětlil Balík. Jak dodal, podstatnější je zveřejňování materiálů k projednávání rady města, protože právě ta má rozhodující slovo ve veřejných zakázkách.

Jak ale radní Krabička pro Hodonínský deník sdělil, nové vedení radnice má v plánu protikorupční strategii rozšířit o další body. „Na internetových stránkách města chceme zveřejňovat právě i program městské rady. Do budoucna počítáme i se zveřejňováním materiálů pro radní. To je ale z pracovního hlediska náročnější,“ nastínil radní za Změnu.

Ten zároveň odmítl, že by protikorupční strategie byla cestou k hledání nových způsobů tunelování městského rozpočtu.