Zvonek. Otevřete dveře a za nimi stojí muž, který řekne, že je zaměstnancem města a vybírá dlužné poplatky. Ve skutečnosti je to ale podvodník, který z vás chce vylákat peníze. Takovou zkušenost má od středy čtyřiapadesátiletá žena z Veselí nad Moravou, která případ nahlásila na radnici. Vše už řeší policie.

„Pracovnice Městského úřadu Veselí nad Moravou oznámila, že se za ní dostavila čtyřiapadesátiletá paní. Byl u ní prý doma ve středu neznámý muž, který od ní vybral šest set osmdesát korun. Představil se jako zaměstnanec města a řekl jí, že vybírá poplatky za popelnice,“ informoval policejní mluvčí Petr Zámečník.

Město Veselí nad Moravou před mazaným podvodníkem varovalo místní ještě tentýž den tím, že informaci o okradení ženy vyvěsilo na své webové stránky. „V poslední době se vyskytl případ, že se cizí osoba vydávala za zaměstnance Města Veselí nad Moravou zařazeného do jeho městského úřadu a vybírala dlužné místní poplatky, dokonce se údajně prokazovala průkazem zaměstnance městského úřadu,“ píše se na stránkách. Na těch se ale vzápětí lidé dočtou, že zaměstnanci úřadu žádné poplatky po domácnostech nevybírají.

„Pokud občan dluží městu, to ho písemně vyzve k úhradě v náhradní lhůtě, případně mu zašle platební výměr. V těchto písemných dokumentech je vždy popsán způsob úhrady dlužné částky,“ pokračuje varovná zpráva.

Stejný postup při úhradě dluhů má i Kyjov a Hodonín. „V žádném případě nevybíráme poplatky formou přímého vybírání peněz od lidí. Maximálně město zašle složenku, nebo je to výběr přes SIPO či lidé přijdou na pokladnu,“ uvedla mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková. „U nás vše řešíme tak, že lidé dostanou doklad, se kterým musí přijít na městskou pokladnu a poplatek uhradit,“ řekla za Kyjov Andrea Rivolová.

Zloději tak opět přišli s něčím novým. Obvykle se totiž lupiči vydávají za pracovníky, kteří vybírají nedoplatky za plyn či elektřinu nebo nabízí zboží v podomním prodeji.

„Případy, kdy se někdo vydával za výběrčího peněz nebo je získal tím, že něco prodával, jsme tu už měli. Toto je ale novinka,“ potvrdil tajemník úřadu Jaroslav Miklenda.

Poslední případ přitom šetří policie z Kyjova. V polovině června zazvonil na dveře sedmdesátiletého majitele domku neznámý muž, který nabízel ke koupi hrnce a sadu nožů. Když důchodce odmítl, požádal ho tedy aspoň o půjčku šesti tisíc, kterou slíbil vrátit v ten samý den. Na místě jako záruku nechal hrnce a nože.

„Neznámý muž se skutečně ukázal. Nepřivezl však slíbené peníze, ale další historku, že peníze musel předat vedoucímu. Důvěřivého důchodce pak požádal o vydání sady hrnců a nožů, které měl v zástavě, s tím, že mu peníze přiveze do druhého dne,“ pokračoval mluvčí. Důchodce nakonec kývl. Muž dodržel slovo a zase přijel. Jenže místo peněz držel v ruce drahou deku z ovčí vlny. Důchodci ji nabízel s tvrzením, že pokud doplatí ještě pět tisíc korun, budou vyrovnaní. Ten odmítl. Muž odjel s tím, že se do týdne ozve a domluví se na vrácení peněz. Na peníze ale důchodce čeká dodnes marně.

ZUZANA ČERNÁ A LUKÁŠ IVÁNEK