„Hlavní ekonomka školy měla v účetnictví velké nesrovnalosti. Zjistila je ředitelka školy, která si nechala prověřit, jak se hospodařilo ve škole během v její nepřítomnosti,“ popsal odhalení možné zpronevěry mutěnický starosta Dušan Horák.

Na nekalé jednání účetní teď doplatili zaměstnanci školy, kteří ještě neobdrželi srpnovou výplatu. „Pořád čekáme na peníze a nic,“ stěžovala si skupinka zaměstnankyň školy při nakupování v jednom z mutěnických obchodů.

Že škola nemá peníze na mzdy potvrdil jak starosta, tak i ředitelka školy Marie Kujová. „Peníze na výplaty nejsou, ale účet zmrazený nemáme,“ sdělila pro Hodonínský deník Kujová. V podobném duchu reagoval také Horák. „Výplaty zaměstnanci nedostanou, protože nemáme peníze,“ potvrdil. Ten podotkl, že část financí putovala na investice a zbylé peníze z účtu zpronevěřila ekonomka. Kdy dostanou zaměstnanci výplatu, teď neví.

„Jakmile přijdou nějaké peníze na účet, tak mzdy zaměstnancům pošleme, ale opravdu nevím, kdy se tak stane,“ nedokázal odhadnout Horák. Jak také sdělil, na škole teď provádějí důkladnou kontrolu účetnictví.

Osm let ve vězení

Celou věc už má v rukou také policie. Ta podle vyjádření hodonínského policejního mluvčího Petra Zámečníka prověřuje, na kolik se podané oznámení zakládá na pravdě. „Pokud bude prokázána vinna v takovém rozsahu, o kterém zatím víme, tak osobě hrozí za trestný čin zpronevěry až osm let vězení,“ informoval Zámečník. K podání vysvětlení už policie podle vyjádření starosty předvolala jak Kujovou, tak i samotného Horáka.

Co na vzniklou situaci říká hlavní ekonomka, se Hodonínskému deníku nepodařilo zjistit. Opět má totiž vypnutý mobilní telefon. V kontaktu s ní je podle vyjádření starosty jen ředitelka školy. Ta už jednou sdělila, že účetní jí nebere telefon.

Hlavní školní hospodářka, která měla zpronevěřit peníze, se pokoušela také prosadit do mutěnického zastupitelstva. Jak uvádí internetové stránky www.volby.cz, účetní se nachází na jednom z předních míst mutěnické kandidátky TOP 09. „Účetní už jsem vyškrtli z kandidátky. Je to reakce na vzniklou situaci,“ řekl lídr mutěnické TOP 09 Zdeněk Lysý.

Kolik peněz si měla hospodářka převést na svůj účet, zatím není známo. Kujová pro Hodonínský deník sdělila, že na škole se zatím dohledává, zda se jedná o částku konečnou. „Jedná se o sumu přesahující jeden milion korun,“ přiblížila jen Kujová. O možném úniku peněz z rozpočtu školy informoval policii starosta Mutěnic společně s ředitelkou školy. „Okamžitě jsme na policii podali trestní oznámení za zpronevěru peněz,“ netajil svůj postup Horák.