Ze čtveřice aktérů si osvobozující rozsudek ve středu vyslechl jenom František Bačík. Provozovatelka veselské restaurace Ivana Ondrušová, kam mladý Veselan chodil popíjet, zůstala jen na část jednání. „Obžalovaní se zprošťují podané obžaloby. Nebyla prokázaná přímá souvislost, že poškozený požil závadný alkohol právě v restauraci obžalované a že na základě takto požitého alkoholu u něj nastaly zdravotní komplikace a následné úmrtí," pronesl předseda senátu Ladislav Sobotka.

Obhajoba byla s rozsudkem spokojená. „Už od přípravného řízení se dalo čekat, že tato příčinná souvislost naplněná nebude, což je podstatné pro to, aby byl někdo pravomocně odsouzený," řekl jeden z obhájců Miloš Švrček.

Státní zástupce Budiš ale se závěrem středečního líčení nesouhlasí. Na místě se proto odvolal. „Soud rozsudek prakticky nezdůvodnil. Musíme počkat na písemné zdůvodnění," vysvětlil Budiš.

Navržený čtyřletý trest byl podle jeho slov na spodní hranici sazby. Viníci totiž mohou skončit ve vězení i na deset let. Zástupkyně pozůstalých Lucie Veverková navíc požadovala po obžalovaných téměř dva miliony korun jako odškodné.

Ve středu po měsících odkladů zazněly požadované výsledky znaleckého posudku z Fakultní nemocnice v Praze. Odborníci Jan Rulíšek a Marie Balíková měli osvětlit souvislost objemu metanolu v těle mrtvého muže a množství lihovin, které vypil. „Odbourávání metanolu není lineární. Nelze proto zjistit původně vypité množství. Nález v krvi odráží souhrnný objem metanolu, není možné rozlišit, kdy přesně se do těla dostal," uvedl Rulíšek.

Tím soud uzavřel prokazovací část a zástupci obou strany mohli přistoupit k závěrečným řečem. „Byla to honba za ziskem a snaha prodat jakýkoliv alkohol s co největším výdělkem. A bez ohledu na to, jaké to může způsobit zdravotní problémy," pronesl v soudní síni Budiš.

Obhajoba hlavně upozorňovala na to, že s mrtvým ve veselské restauraci popíjeli další tři muži, aniž by se jim cokoliv stalo. A přitom alkoholu měli vypít zhruba stejně. Obhájce Ondrušové Josef Pišta také poukázal na nezákonnou policejní prohlídku v jejím podniku. Hodonínský okresní soud se případem zabývá už tři a půl roku.

Devětadva­cetiletý Martin H. z Veselí nad Moravou zemřel v září roku 2012 v kyjovské nemocnici na otravu jedovatým metanolem. U Okresního soudu v Hodoníně kvůli jeho úmrtí stanuli Stanislav Pražan, Libor Drábek, František Bačík a Ivana Ondrušová, kterým za ohrožování zdraví závadnými potravinami hrozilo až deset let za mřížemi. Ve středu je soud nepravomocně viny zprostil.

Martin H. před svou smrtí popíjel se svými přáteli v jedné z veselských hospod pančovaný rum. Odešel dříve, protože mu bylo nevolno. „Ráno zůstala otevřená toaleta a syn zvracel, stěžoval si na to, že ho strašně bolí hlava a oči. Chtěl mít klid a tmu," vypověděla již dříve před soudem matka mladého Veselana. Jeho přátelé však žádné zdravotní problémy neměli.

Hospodu tehdy provozovala právě Ondrušová. Ta měla získat pančovaný alkohol od dalších třech obžalovaných, kteří měli patřit do části distribučního řetěze.

Martin H. se stal jednadvacátou obětí metanolové aféry. Ta stála v celé České republice život osmačtyřicet lidí. Další desítky postihla, mimo jiné, i slepotou. Vinící si odnesli mnohaleté tresty i doživotí. Deset tisíc litrů jimi namíchaného otráveného alkoholu by stačilo na usmrcení 158 tisíc lidí.