Hloubková kontrola finančního úřadu objevila v účetnictví od října 2011 do 2013 další nesrovnalosti. „Zjistila daňový podvod, více než padesát tisíc korun nepřiznaných daní. Úřad na naši organizaci kvůli tomu podal trestní oznámení," uvedl nynější sokolský starosta Ján Lahvička starší.

Právě on na této pozici vystřídal bývalého městského radního Kamila Vinklárka. Ten na svou funkci poté, co vyšly najevo informace o tajném kontě, rezignoval. Hodonínský deník Rovnost případ zveřejnil na sklonku března.

Co přesně úředníci při prověřování účetnictví odhalili, není ale jasné. Mluvčí Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj David Stančík odmítl být konkrétní. „S ohledem na zákonnou povinnost mlčenlivosti nemůžeme komentovat jednotlivé kauzy či daňové povinnosti daňových subjektů," uvedl mluvčí.

Ve sledovanou dobu, k níž se kontrola vztahovala, byl ještě starostou a statutárním zástupcem hodonínských sokolů Vinklárek. „Žádné daně jsem nezatajil. Neznám závěry finančního úřadu, protože již nejsem ve výboru Sokola. Byly tam i některé položky špatně zaúčtované a špatně provedené platby účetní. Nemám ekonomické vzdělání, za účetnictví a ekonomické věci proto nenesu žádnou zodpovědnost," prohlásil Vinklárek s tím, že kompetence k tomu měla účetní.

Ta si ale myslí něco jiného. „Statutární zástupce vždy nese odpovědnost. Pan Vinklárek lže, jak když tiskne," řekla Hodonínskému deníku Rovnost účetní sokolské jednoty Jana Čadová.

Jenže podle bývalého starosty je navíc nejvyšším statutárním orgánem výbor Tělovýchovné jednoty. „Všichni jeho členové na tom nesou svoji vinu. I současné vedení, které bylo součástí výboru, se o to mělo zajímat. Má kontrolní a revizní komisi, která prověřuje účetnictví. Pokud tam byly špatně zaúčtované daně, tak je to asi záležitostí těch, kteří se v tom vyznají," dodal Vinklárek.

Jeho nástupce Ján Lahvička ho v březnu vyzval k rezignaci, protože se mu nelíbilo, jakým způsobem řídil jednotu a jak hospodařil.

Následně podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření ze zpronevěry peněz. „Oddělení hospodářské kriminality Hodonín ještě neukončilo prověřování, které se k uvedenému oznámení vztahuje. Nadále se tedy prověřuje a nelze sdělit podrobnější informace," vyjádřila se policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Nové vedení jednoty zároveň provedlo řadu kroků, které mají zlepšit a zprůhlednit hospodaření organizace. Zrušilo pracovní poměr s bývalým starostou, jehož funkce už není placená. „Snížili jsme tomuto placenému zaměstnanci plat o čtrnáct tisíc korun za měsíc, stejně tak pracovní dobu. Je jím nyní jednatel, kterého kontroluje starosta a místostarosta," přiblížil Lahvička a doplnil, že se sokolům také podařilo zpětně přiznat všechny daně za rok 2014.

Organizace rovněž přijala čtrnáct nových směrnic, z nichž se deset týká hospodaření. „Přesně stanoví kompetence a povinnosti, což nám doposud chybělo," podotkl starosta. V případě účetní se vedení drželo presumpce neviny. „Pro její setrvání bylo v tajném hlasování deset z jedenácti členů výboru," doplnil Lahvička.

Vinklárek ale ještě upozornil na trojici dalších trestních oznámení. „Jsou podaná kvůli pomluvě, poškozování cizích práv a neplatnosti výpovědi. Jsou věcí dalšího vyšetřování, policie a orgánů činných v trestním řízení," dodal bývalý komunální politik za TOP 09.