„Požádala jsem dceru o půjčku. Peníze jsme dali obci, která by půjčku nedostala, protože už měla jeden úvěr. Už dříve jsme to podobně řešili," vysvětlovala bývalá starostka. Ukázalo se, že půjčky si v minulosti běžně brali i ostatní zastupitelé a dotovali tak obec, která jejich závazky pak splácela. O žádném z těchto případů ale neexistovala smlouva mezi obcí a tím, kdo si úvěr bral. Obec tak pravidelně řešila nedostatek peněz na účtu.
„Byla to tam zavedená praxe a nebylo by spravedlivé, aby se z tohoto činu zpovídala jen ona a ne i ostatní," odůvodnil rozhodnutí senátu soudu jeho předseda Jaroslav Klas. V případě druhé části druhé žaloby už ale hovořil jinak. Důkazy o tom, že si obžalovaná brala z obecní pokladny větší částky a kryla je fiktivními fakturami, byly jasné. Celkem šlo o téměř dvě stě osmdesát tisíc korun. „Jsem připravena škodu uhradit," prohlásila exstarostka už na začátku soudního jednání.
Mnohem komplikovanější bylo dokazování v případě první žaloby ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku, úvěrový podvod, padělání a pozměňování veřejné listiny, zpronevěru a zneužití pravomoci úřední osoby ve spojitosti s přístavbou obecního úřadu.
V době, kdy stála Vykydalová v čele Terezína, podepsala doložku smlouvy, která umožnila staviteli, firmě Tasmanstav, aby se přihlásila o několikamilionové penále za nezaplacení přístavby. Terezín se kvůli tomu dostal do vysokých dluhů. Řízení komplikovalo to, že Tasmanstav už je několik let v likvidaci a jeho majitel mrtev.
„Jasně se prokázalo, že smlouvu podepsala až poté, co se v obci rozpadlo zastupitelstvo a na něco takového už neměla právo," uvedl v závěrečné řeči státní zástupce Milan Šilar. Podle něj také musela starostka vědět, že na zaplacení půdní vestavby obec peníze mít nebude. Jednala podle něj úmyslně. Jak ale doplnil, nešlo jen o to, ale o další sled událostí, při kterém podle něj porušila kromě jiného povinnosti při správě cizího majetku a překročila své pravomoci či padělala rozhodnutí o umístění stavby.
S tím nesouhlasil obhájce exstarostky Zdeněk Bičan. Podle něj jsou vinni i zbylí zastupitelé, kteří svým odstoupením znemožnili prodej akcí Vodovodů a Kanalizací. Tím mohla obec získat peníze a zaplatit dluh. Chtěl proto Vykydalovou zprostit viny.
Soud ji ale shledal vinnou, ovšem z nedbalosti. Stanovil proto tříletý trest odnětí svobody s pětiletou podmínkou. Ohledně vymáhání škody ovšem odkázal Obec Terezín na občansko-právní spor. Rozsudek ještě nenabyl právní moci. Zmocněnec obce Radek Ondruš se na místě odvolal. Státní zástupce a obhájce si vzali čas na rozmyšlenou a vyjádří se až v zákonné lhůtě.