Desítky milionů dluží svým věřitelům společnost Lignit, s.r.o. Hodonín. Vyplývá to z údajů v insolvenčním rejstříku. Rejstříkový soud teď musí prověřit, kdo je vlastně statutářem za firmu provozující zkomírající Důl Mír v Mikulčicích.

„Z obchodního rejstříku vyplývá, že oprávnění k jednání jsou stále bývalí majitelé Josef Foltýn a František Vláčil,“ uvedl nový insolvenční správce Lignitu Hodonín Tomáš Kučera.

Protože se ale jako oprávněný jednat přihlásil soudu také údajný nový jednatel ze společnosti Thames Down Limited, která vstoupila do dolu na podzim loňského roku jako nový strategický partner, soudkyně krajského soudu Eva Krčmářová podala nyní podnět o prověření správnosti údajů. Společnost Lignit je v úpadku od konce března letošního roku. Insolvenční správce se ji prý přesto pokusí ještě z úpadku vytáhnout.

Obnovená těžba

„Důl je v pohotovostním režimu. Zůstalo jádro padesáti zaměstnanců. Je docela reálné, aby se našel investor, který znovu urychleně obnoví těžbu,“ věří jmenovaný insolvenční správce.

Podle něho jde v současné chvíli jen o to dohodnout se se společností ČEZ. Ta je totiž naprosto majoritním odběratelem uhlí z Dolu Mír.

Kučera, který je až do vyhlášení případného konkurzu dohližitelem a schvalovatelem kroků statutárních zástupců, o něž se teď vede spor, už důl osobně navštívil. Pohledávky budou prý věřitelé vymáhat každopádně po firmě Lignit, s.r.o.

Jak Tomáš Kučera naznačil, horníci mají reálnou šanci své dlužné mzdy, věrnostní příplatky, příspěvky na penzijní připojištění či takzvané věrnostní skutečně získat.

Stovky tisíc korun

Jednotlivé pohledávky bývalých zaměstnanců Dolu Mír, kterých jsou už zapsané v insolvenčním rejstříku desítky, se přitom často vyšplhaly i přes sto tisíc korun.

„Tyto pohledávky budou při vyplácení věřitelů prioritní,“ uklidnil bývalé zaměstnance Kučera. Jednání desítek věřitelů, k nimž se stále ještě několik týdnů mohou přidávat další, se uskuteční koncem května.

„Pokud se nenajde do té doby investor, který obnoví těžbu, rozhodnou sami věřitelé, zda se důl začne po částech rozprodávat. Pohledávky by se začaly uspokojovat až po ukončení prodeje majetku, budov a pozemků společnosti Lignit,“ zdůraznil. To je ale podle něho otázka spíše let.

Další články k tématu mikulčického dolu čtěte ZDE

Jedním z největších věřitelů je podle ředitele Úřadu práce Hodonín Vladimíra Šťávy se svou jednadvacetimi­lionovou pohledávkou nejen jeho úřad, ale také Česká správa sociálního zabezpečení či společnost ČEZ.

„V tuto chvíli probíhá vyčíslování pohledávek z dodané elektřiny a pohledávek z titulu nesplnění kontraktu na dodávky lignitu,“ řekla mluvčí ČEZu Eva Nováková.

Patnáctimilionovou pohledávku uplatňuje podle veřejně dostupných údajů v insolvenčním rejstříku také Fotbalový klub Šardice. Jeho zástupci věří, že pohledávku krytou pozemky společnosti získají jako první z věřitelů zpět.