Nyní se spor ke Krajském soudu opět vrátí. Nejvyšší správní soud v Brně totiž minulý týden rozhodnutí zrušil. „Rozsudek Krajského soudu v Brně se zrušuje a věc se vrací k tomuto soudu k dalšímu řízení," stojí v rozsudku z dvaadvacátého listopadu.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce je s výsledkem spokojená. „My samozřejmě rozsudek vítáme. Kromě něj jsme před nedlouhou dobou obdrželi i zdůvodnění, takže se nyní věnujeme jeho prostudování. Velmi ale vítáme, že se soud ztotožnil s výkladem SZPI," uvedl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Naopak rozsudek zatím nedorazil do Čejkovic, a i proto se k němu nechtěl ředitel Templářských sklepů Pavel Pastorek příliš vyjadřovat. „O rozhodnutí slyším poprvé. Nebudu na to tedy nijak reagovat. Počkáme, až nám přijde. Je ale kuriózní, že je to opět před Vánoci, tedy v době největších prodejů," poukázal Pastorek.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila v listopadu 2010 stáhnout víno, které bylo podle ní vyrobené z hroznů nejasného původu. Templářské sklepy toto tvrzení již několikrát odmítly. Firma podle inspekce nebyla schopna původ hroznů doložit a neměla zpracované ani evidenční knihy.

Celkem šlo o 1,2 tuny hroznů, do nichž měli vinaři přimíchat tři sta tisíc kilogramů hroznů známého původu, čímž je znehodnotili. Když se firma proti výroku inspekce ohradila, začala inspekce víno stahovat sama. Firma se proto obrátila se žalobou na krajský soud, který uznal, že lhůta určená ke stažení vína byla nezákonná. Stejného charakteru byl podle něj požadavek na dopracování evidenčních knih, kterým Státní zemědělská a potravinářská inspekce podmínila možnost návratu vína na trh.

Státní podnik nyní uspěl u Nejvyššího správního soudu s kasační stížností. Ten uznal postup inspekce jako zákonný, rozsudek Krajskému soudu vrátil k přepracování, při němž musí přihlížet k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Templářské sklepy dostaly také pětimilionovou pokutu za to, že si nevedly řádnou evidenci či nepředložili evidenční knihy. Krajský soud ale zaplacení této částky v březnu letošního roku odložil a avizoval, že definitivně se o pokutě rozhodne zhruba za rok. „Podle názoru soudu je zřejmé, že v daném případě žalobci zaplacením pokuty vznikne nepoměrně větší újma, než jaká přiznáním odkladného účinku může vzniknout jiným osobám. Tyto jiné osoby v daném případě představuje stát," vysvětlila v polovině března mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.