Násilníkovi, kterému ještě není ani osmnáct let, soud zvýšil trest o šest měsíců na dva roky. Nejdelší trest si odsedí devatenáctiletý Radek Horák. Krajský soud v Brně mu původně uložil jedna a půl roku vězení, odvolací soud mu trest zvýšil na pět let. Zbývající dvojici mladistvých soud potvrdil tři a dva a půl roku za mřížemi.

Skupina mladíků, kterým bylo tehdy od patnácti do osmnácti let, zaútočila jedné prosincové noci na prodejce se zamaskovanými tvářemi, ozbrojeni nožem a baseballovou pálkou. Jednoho z prodavačů bodli nožem do břicha, druhého napadli s takzvaným boxerem na rukou. Z obchodu poté utekli s krabičkami cigaret a sedmi lahvemi alkoholu. „Je vidět, že šlo o předem připravený a promyšlený čin bez možnosti účinnější obrany poškozených. Když se jeden z prodavačů začal bránit, bodnul jej jeden z pachatelů do břicha a dále jej napadal nožem. Jen díky aktivní obraně nedošlo k ještě závažnějším následkům,“ řekl ČTK k více než rok starému dramatu předseda senátu Petr Angyalossy.

Proti rozsudku krajského soudu se v úterý odvolali dva z mladíků, kterým krajský soud uložil dva a půl a tři roky. Žádali mírnější tresty. Hájili se tím, že chtěli z prodejny pouze ukrást alkohol a neměli v úmyslu použít jakékoliv násilí. Zranění prodavačů podle nich vznikla náhodou. Vrchní soud však jejich odvolání zamítl a tresty jim poklepl.

Vyhověl naopak odvolání obžaloby, která u zbývajících dvou kompliců žádala vyšší tresty. Soud rovněž rozhodl, že se u všech čtyř obžalovaných jednalo o spolupachatel­ství. „Obžalovaný mladistvý i zletilý obžalovaný Horák tak odpovídají za následek, který směřoval k pokusu loupeže s úmyslem způsobit těžkou újmu na zdraví. Proto je na místě i přísnější trest,“ uvedl soudce Angyalossy.

Nejstaršímu z násilníků přitom hrozilo za loupežné přepadení pět až dvanáct let. „Trest jsme mu uložili na samé spodní hranici. Přihlédnout jsme mohli maximálně k tomu, že pokus trestného činu spáchal ve věku blízkému věku mladistvého,“ dodal předseda senátu.

Prodavače, kterého lupiči bodli nožem do břicha, museli operovat a zranění mu zanechalo trvalé následky. Ošetřený v nemocnici musel být i druhý muž. Také jemu zůstaly po útoku jizvy na obličeji a hlavě. Škodu, kterou mladíci při odcizení věcí způsobili, vyčíslili policisté na dva tisíce sedm set korun.

(čtk, pt)