Mladík začátkem srpna našel na realitním portálu výhodný pronájem bytu v jihomoravské metropoli a přes e-mail začal komunikovat s údajným pronajímatelem. Neodradilo ho ani to, že zprávy, které dostával, byly přeložené Google překladačem.

S pronajímatelem se muž domluvil, že vše vyřídí přes zahraniční internetový portál a že pošle dopředu tři měsíční nájmy. „To také muž z Hodonínska udělal a zaslal na zahraniční bankovní účet tisíc eur. Poté jej zahraniční realitní portál vyzval k dalším platbám. Za údajné celní poplatky a pojištění zaslal dalších tři tisíce eur na zcela odlišné zahraniční bankovní účty. Stále mu nebylo nic podezřelé,“ popsal hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Pak se přišel na řadu obvyklý scénář. Veškerá komunikace ze strany údajného pronajímatele i realitního portálu ustala a mladík zjistil, že přišel o víc než sto tisíc korun.

Případem se zabývají hodonínští policisté, kteří před podobným jednáním varují. „Při podobných situacích vyžadujte vždy osobní kontakt, vezměte si s sebou případného svědka, vše dojednávejte s konkrétní osobou písemně s písemnou doložkou a ověřením osobních údajů. Trvejte na tom, že případné platby zašlete pouze na české bankovní účty. Ověřte si v katastru nemovitostí skutečného majitele bytu nebo domu,“ upozornil mluvčí.