Dvacítka policistů v kuklách vtrhla postupně do dvou rodinných domů na Kyjovsku. V Nechvalíně akci spustili v momentě, kdy výroba šesti gramů pervitinu vrcholila. Do sousedních Lovčic si pak přijeli pro muže, který měl drogu distribuovat.

Do Nechvalína dorazil Toxi tým právě včas. Na šedesát dávek drogy, která měla být hotová v pět hodin odpoledne, už čekali před domem narkomani. „Musím říct, že něco podobného jsem ještě neviděl. Ke dveřím jsme se museli prodírat,“ popsal člen Toxi týmu. Jeho kolega pak doplnil, že muži zákona zvažovali, zda se do domovní prohlídky vůbec pouštět. Důvodem byl dvouletý chlapec, který v domě žil. Jeho devětadvacetiletá matka dům k výrobě drog pronajímala. „Chlapce jsme chtěli zákroku a následného traumatu co nejvíc ušetřit. Domovní prohlídku jsme ale nakonec i přesto udělali. Matku s dítětem jsme separovali do jiné místnosti, takže chlapec samotný zákrok neviděl,“ popsal další kriminalista, jak se snažili brát na dítě, jež následně předali prarodičům, ohled.

Kriminalisté v domě zadrželi celkem šest osob v čele se sedmatřicetiletým mužem, který pervitin připravoval. Nešlo o žádného nováčka, za výrobu drog už byl dříve trestně stíhaný. „Výrobce rád používal Nurofen Stop Grip. Paradox je, že měl v jedněch laboratorních potřebách zlatou zákaznickou kartu,“ sdělil člen Toxi týmu. U samotného varu navíc policisté zadrželi šestnáctiletou dívku, která si výrobu metamfetaminu objednala a přivezla si pět krabic léků. „Funguje to tak, že když si narkoman léky doveze, získává polovinu z vyrobené dávky. V tomto případě tedy tři gramy. Cena gramu se přitom pohybuje kolem dvou tisíc korun,“ vysvětlil člen Toxi týmu.

Na vyrobenou drogu už netrpělivě čekal ve vedlejších Lovčicích jedenačtyřicetiletý distributor. Místo zásilky k němu ale dorazila policie. „Do domu nebylo vůbec jednoduché se dostat. Muž měl totiž dveře zabouchané deskami a za nimi měl ještě přiraženou skříň. Zásah jsme tak museli udělat ze dvou stran,“ shodli se policisté. Nakonec ale i drogový dealer skončil v želízkách.

Z osmi osob, které policie na místě zadržela, tři obvinila z trestného činu, a to majitelku domu, výrobce pervitinu a dealera. Nyní jsou vazebně stíhaní. „Sedmatřicetiletému muži a devětadvacetileté ženě hrozí až deset let za mřížemi. Distributory drog pak může ve vězení strávit až pět let,“ informoval hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Zatím policisté prokázali výrobu šedesáti gramů drogy, za které mohli výrobci utržit až sto tisíc korun. Co do vyrobeného množství drog patřila varna mezi jednu z nejvýkonnějších na jižní Moravě. „Trendem je, že se výrobci stahují do menších měst, kde není taková koncentrace policistů,“ uvedl člen Toxi týmu. Počet uživatelů drog je přitom podle něj na Kyjovsku několikanásobně vyšší než jinde v republice.