Hodonínské části Nesyt, Ošov a Pánov mají v této době něco společného. Na některých místech kvůli velkým parnům a písčité půdě zasychá kukuřice. Nepřítelem zemědělců ale není jen počasí. „To, co nám nerozkradli Hodonínští, to nám zaschne. V okolí Hodonína se potýkáme s neuvěřitelným polním pychem,“ říká ředitel Slováckého statku Lukáš Fencl.

Někdy podle něj kukuřiční zloději očešou několik desítek metrů čtverečních. „Někteří obyvatelé Hodonína si asi myslí, že to, co je na polích, je všech. Jako za minulého režimu,“ stěžuje si šéf největšího agrárního podniku na Hodonínsku.

Některým vylamovačům klásků ale nestačí, když si nakradou pro vlastní potřebu. „Kdyby si lidé utrhli jen tři klásky, ale někteří si tam chodí pro velké množství a pak je prodávají někde na hodech či trzích po třiceti korunách za klásek. Máme některé lokality totálně vybrakované a rozkradené,“ kroutí hlavou Fencl.

Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce musí ale prodejce doložit nabývací doklady. „Prodejce na trhu dokládá, že plodiny někde nakoupil, nebo že má vlastní pole, na kterém je pěstuje,“ uvádí mluvčí inspekce Michal Spáčil.

Některá pole Slováckého statku dokonce sleduje i kamerový systém. „Loni jsme měli stížnosti naproti sídliště Jihovýchod. Máme tam kameru, takže jsme jej mohli monitorovat. Letos je tam na poli ale nasazené něco jiného,“ říká ředitel hodonínských strážníků Jindřich Vašíček. Pravidelné hlídky kolem polí by byly ale příliš nákladné. „Kdyby nám oznámili, že někdo veze káru plnou kukuřice z pole, tak tam určitě vyjedeme,“ ujišťuje Vašíček.

Krade se ale i přes vysoké tresty. „Záleží na tom, jakou zloději spáchají škodu. Pokud bude do pěti tisíc korun, tak se dopouští přestupku. Pokud budou přistižení, tak jim hrozí pokuta do patnácti tisíc korun,“ vyjmenovává mluvčí státní policie Petr Zámečník.

Těžko pátrat

Pokud by policie odhalila lup za více než pět tisíc, odsouzený zloděj by pak mohl strávit ve vězení až dva roky. „Problém je v tom, že si zemědělci stěžují na časté krádeže, ale ne všechny nám oznamují. Pak můžeme těžko po někom pátrat,“ řekl policejní mluvčí s tím, že úspěšnost dopadení těchto zlodějíčků není zrovna největší. Podle něj byl u nich populární hlavně česnek. „Stávají se případy, že při hlídkové činnosti či silničních kontrolách jsme párkrát chytili zloděje, který měli narvaný kufr nějakou plodinou a tašky plné cibule,“ upozorňuje Zámečník.

Podle předsedy agrární komory se krádeže polních plodin zatím drží v udržitelných mezích. „Na hektaru kukuřice je osmdesát tisíc klásků, když někdo ulomí deset, tak to v podstatě vidět není. Ale jde do pole celé sídliště a každý si ulomí, tak jsou v těchto lokalitách opravdu zdevastované porosty,“ uznává předseda Agrární komory Hodonín Petr Chaloupka.