„V sobotu jsem přišel ke stanovišti u Radějovského potoka a zjistil jsem, že mi chybí tři úly. Zloději se snažili ukrást i čtvrtý, ale ten se jim rozsypal nejspíš při přenosu, čímž se poškodil,“ vzpomíná muž na nepěknou podívanou, která ho o víkendu čekala. „Proto asi došlo k tomu, že se včely rozletěly a zloděje zahnaly,“ doplnil Hübner.

Ten má u Strážnice celkem devětadvacet úlů. Jak sám říká, krádež tří z nich a zároveň i včelstev přišla v nejhorší možnou dobu. „Jaro je na krku, nejhorší období, tedy zimu, už mají včely takřka za sebou. Jejich cena se přitom během roku mění, takže v tomto období je cena živého včelstva nejvyšší,“ upozorňuje včelař. Ten způsobenou škodu odhaduje zhruba na jedenáct a půl tisíce korun.

Podle mluvčího preventivně informačního oddělení brněnské policie Bohumila Maláška nejsou krádeže včelstev až tak vzácné, občas se objeví. „Z hlavy si vzpomínám na letní případ, kdy neznámý pachatel odcizil asi deset úlů i s včelstvy poblíž lesíka v Hrušovanech na Brněnsku,“ uvedl.

Sami včelaři z regionu se však shodují, že na Hodonínsku něco podobného nepamatují. „Včelařím čtyřicet let, ale nevzpomínám si, že by se tu někdy včely ztratily,“ zamyslel se předseda Okresního výboru Českého svazu včelařů Josef Buzík z Velké nad Veličkou. A jeho slova potvrzuje i jednatel včelařů Štefan Škoda z Hodonína. „Stává se to, ale u nás se na něco podobného nepamatuji. Je to ale možná i tím, že to lidé nenahlásí,“ míní Škoda. Jemu samotnému ale předloni někdo vůz s úly podpálil. „To už se pak nedá zachránit. Buď se včely udusí nebo se poškodí natolik, že už pak nejsou schopné dalšího života,“ vysvětlil Škoda. Na krádež včelstev si tak vzpomněla pouze Zuzana Horváthová z Lužic. „Stalo se to tuším vloni v Dubňanech. Bylo to ale spíše úsměvné, protože po zloději na místě zůstaly pouze brýle,“ zapátrala v paměti žena.

Kdo za krádeží včel a úlů u Strážnice stojí, je ale těžké určit. Včelaři připouštějí, že to mohl udělat některý z jejich kolegů, nebo i ten, kdo chce s včelařením teprve začít, a přijít tak levně ke včelstvu. Hrát roli v tom mohla i obyčejná závist. Pořízení nového včelstva přitom vyjde až na tisíc korun. Nový úl pak stojí patnáct set až dva tisíce korun.

Díky podpoře včelaření začalo těch, kteří se chtějí věnovat výrobě medu, včelího vosku nebo propolisu, přibývat. „Zájem o včelaření je teď opravdu velký. Zvedá se díky dotacím. Otázka ale je, jak dlouho u toho lidé vydrží,“ řekl referent pro osvětu Českého svazu včelařů Petr Krist.

Vytvoření základního včelstva trvá minimálně dva roky. Jana Hübnera tak teď čeká nová práce. „Na jaro mi budou včelstva chybět, takže přijdu o med,“ uzavřel. Zloději včel mohou jít za trestný čin krádeže až na dva roky za mříže.