Plodin z jihomoravských polí ale i letos v létě mizí mnohem víc. Při škodě do pěti tisíc korun se ovšem jedná pouze o přestupek, proto tyto případy zemědělci či zahrádkáři policii většinou ani neoznamují. „Lidé většinou hlásí krádeže, jen když vznikne větší škoda,“ potvrdila Haraštová.

Například Tomáše Kratochvila z Dambořic na Hodonínsku, který pěstuje a prodává česnek, v uplynulých týdnech okradli dokonce dvakrát. „Dohromady mi sebrali třicet kilo česneku. S krádežemi jsem se potýkal loni i předloni, teď ale byly škody zatím největší,“ řekl Kratochvil. Pole si proto začal chodit osobně kontrolovat. „Stoprocentně se to uhlídat ale nedá,“ přiznal zemědělec.

STŘÍDÁNÍ A PLOTY

Podobný přístup zvolil také vinař Ludvík Maděřič z Moravského Žižkova na Břeclavsku, kterého loni zloději připravili o asi čtyři tuny hroznů. „Teď už si vinice více hlídám. Chodívám je častěji kontrolovat a mám i hlídače,“ přiblížil recept na zloděje Maděřič.

To vinaři Vladimíru Šabatovi ze Zaječí na Břeclavsku se zatím ztratilo nanejvýš pár sazenic révy nebo tyček k nim. Přesto ví, že uhlídat úrodu před zloději je těžké. „Přes den se věnuji hlavně hostům v penzionu a na hlídání vinohradů mi moc času nezbývá. Máme je ale oplocené,“ sdělil Šabata.

Roman Polák, který vlastní vinařství v Šatově na Znojemsku, se při hlídání úrody střídá s kolegy. „Jinou ochranu nemáme,“ řekl.

Loni policisté řešili dvě větší krádeže česneku na Hodonínsku a jednu krádež meruněk na Břeclavsku. „V porovnání s tím se počet krádeží na polích zatím nezvýšil. Sklizeň některých plodin ovšem ještě nezačala,“ upozornila Haraštová.

KRISTÝNA HORTVÍKOVÁ