Soud je pravomocně odsoudil k pobytu ve vězení, přesto si mnohdy dál užívají svobody.

Od pondělí do čtvrtka se policistům podařilo pochytat šest takových recidivistů. Důvodů k zadržení bylo více. Soud na ně vydal příkaz k zatčení, protože odmítali přijít k přelíčení nebo se už dávno měli pohybovat za mřížemi.

„V úterý měli doprovod hned tři muži. Dva z nich byli odsouzeni k nepodmíněnému trestu a měli nastoupit do věznice, což neučinili,“ uvedla policejní mluvčí Radka Polášková.

Jedním z nich je šestapadesátiletý muž z okolí Dubňan, který už nyní sedí v brněnské věznici. Kvůli výtržnostem. Stejně je na tom i jeho sedmatřicetiletý kolega. Za mříže ho dostala jízda pod vlivem návykových látek a následné maření úředního rozhodnutí.

„Třetí muž je z Břeclavska odsouzen ještě nebyl, ale nepřebíral si poštu. Měl se dostavit na soud k výslechu z důvodu žaloby za zanedbání povinné výživy,“ komentovala mluvčí příčinu zadržení osmadvacetiletého mladíka.

Policisté v současné době pátrají celkem po pětadevadesáti lidech z hodonínského okresu.

„Je to z důvodu příkazu k zatčení, dodání do výkonu trestu odnětí svobody, příkazu k zadržení podezřelého nebo pátráme po pobytu osoby,“ uvedla policejní mluvčí Radka Polášková.

V současné době odmítá nastoupit do vězení pětadvacet odsouzených viníků. Jeden z nich měl sedět za mřížemi už od roku 2008.

Schovaný na zahradě

„Někteří se ovšem chovají, jako by se jich to netýkalo,“ pozastavovala se Polášková nad ignorací některých z odsouzených. „Ve většině případů je otázka času, kdy skončí opět v poutech a dopřejí si uniformovaný doprovod.“

Několik měsíců se na Hodonínsku skrýval i pětadvacetiletý Jiří. Aby se vyhnul dopadení, přespával na zahrádce.

„Přes léto bych se na kriminál mohl vykašlat,“ poznamenal stroze. I on si však nakonec svůj trest za prodej kradeného zboží odseděl.

Kriminalisté disponují fotografiemi hledaných lidí. I díky nim je snadněji objeví.

„Policisté v terénu, tak vědí po kom pátrat a díky osobní a místní znalosti ve svém teritoriu je otázkou času, kdy na ně narazí,“ uvedla Polášková.

Jakmile hledaný skončí v poutech, přebere si ho eskortní hlídka z Brna, která jej odveze k soudu nebo do vězení.

Až na výjimky, se většina viníků chová při zadržení klidně. O odpor se podle policistů pokouší málokterý.

„Většinou jsou si moc dobře vědomi toho, že jednou klec spadne, takže nejsou nijak překvapeni a spíš jsou s tím smířeni,“ vzkázali zasahující policisté.

Člověk, který i přes odsouzení odmítá nástup do vězení, opět překračuje zákon. Ještě nedávno by mu hrozila pokuta, nebo půl roku stráveného za mřížemi na víc. Novela podmínky zpřísnila: doba strávená mimo svobodu se může prodloužit až o šestatřicet měsíců.