Podle mluvčího Správy železničních a dopravních cest Jakuba Ptačinského si překážky na vedení všiml výpravčí. „Díky tomu nedošlo k žádným větším škodám. Museli jsme ale vypnout i stanici v Hodoníně," sdělil Ptačinský.

Podle něj řeší státní podnik ročně řadu podobných případů. Jen za středeční noci došlo na kolejích v celé České republice k devíti krádežím nebo různým formám vandalismu. Mezi Hodonínem a Holíčí to bylo po jedenácté hodině v noci. Škodu zatím podnik nevyčíslil. Na opravě ale podle Ptačinského pracovali specialisté osm hodin. „Pokud dojde jen k přepálení trakčního vedení, škody jdou do deseti tisíců korun. Když je poškozená i ústředna, může jít až o statisíce," sdělil Ptačinský.

Hlavní problém je ale podle mluvčího jinde. V momentě, kdy dojde například k porušení kabelu nebo jeho krádeži, zastaví se na trati doprava. „Dvacet metrů kabelu nás stojí třeba padesát tisíc. Čtyři hodiny kvůli tomu ale stojí páteřní trasa, musíme odvádět dopravu. Lidé čekají ve zpožděných vlacích a nefunguje ani přepravní doprava, takže mají ztráty zase dopravci," vysvětlil Ptačinský.

Policejní mluvčí dodal, že vandal mohl dopadnout velmi špatně, kdyby se mu vše vymklo z rukou. „Případ vyšetřujeme pro podezření z trestného činu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení," sdělil mluvčí. Pachateli hrozí až tříleté vězení.