Vyzvala proto místní, aby ihned jakékoliv podezřelé dění v lokalitě ohlásili. S ničiteli obecního majetku přitom bojují i jinde na Kyjovsku. Před měsícem v Bukovanech přišla k újmě v říjnu opravená socha svatého Jana Nepomuckého z konce devatenáctého století. „Podezřelý před jedním z místních rodinných domů nejprve vylezl na dva metry vysoký kamenný podstavec a následně silou vylomil pískovcovou sochu z uchycení," popsal událost v obci se sedmi sty obyvateli hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Přitom figura spadla na cestu, kde se rozlomila na více kusů. Obci tak vznikla škoda za více než osmatřicet tisíc korun. Místním bylo hned jasné, že se nejednalo jen o nehodu. V Bukovanech ovšem viník za svůj čin ponese následky. „Jsem ráda, že se přiznal a navíc slíbil, že škodu zaplatí. Na zastupitelstvu mu proto chci vyjít vstříc a navrhnout, aby k nám šel po vyučení na brigádu a na obci si mohl část z celkové sumy odpracovat," přiblížila bukovanská starostka Jana Šimečková s tím, že socha by měla být zpátky snad ještě do konce letních prázdnin. Přitom ji obec už jednou nechávala opravit. Není to ani rok.

K dřívějšímu útoku na veřejný majetek se ale doposud nikdo nepřihlásil. „Pořídili jsme tehdy nové bezpečnostní dveře sokolovny a za měsíc na ně někdo vyškrábal snad metrové kosočtverce. Překryli jsme je nálepkami s historickými pohlednicemi Bukovan," připomněla starostka.

Podobně je tomu v okresním městě, kde vandalové nenechají na pokoji především pítka. V centru lázeňského města chybí lidem osvěžení. „Pítka mají být u zimního stadionu, vlakového nádraží a naproti obchodního domu Centrum. Poškozené jsou vandalismem a je nutné je kompletně opravit, což není možné řešit jako běžnou údržbu," sdělila mluvčí hodonínské radnice Hana Rakusová.

U hodonínského vlakového nádraží zmizela miska a ovládací kolík, u obchodního domu skončily dětské hrátky s nášlapným systém tím, že buď voda stříkala bez přestání, nebo netekla vůbec. Poslední pítko, u zimního stadionu, někdo vyvalil ze základů. „Aby nebylo zničené ještě více, tak jej odvezli pracovníci Tespry," dodala mluvčí. Opravy se mají dostat do městského rozpočtu v červnu.

Za poškození cizí věci za více než pět tisíc korun hrozí viníkovi podle zákona až roční trest odnětí svobody, zákaz činnosti či propadnutí věci.