„Obec obdržela vyúčtování prostředků připsaných od roku 2005 k rukám doktorky Výmolové. Bohužel, po odečtení peněz, které byly poslány opatrovanci do ústavu, chybí částka necelých čtyři sta tisíc korun. Byla vyzvaná k předložení vyúčtování, odpověděla, že se dostaví, ale nedostavila se," řekl na posledním zasedání čejčského zastupitelstva současný starosta Jan Koutný.

Ten navrhl předat záležitost k projednání právním zástupcům. „Podle informací soudu bychom měli podat trestní oznámení na doktorku Výmolovou, protože zpronevěřila prostředky opatrovance," uvedl do zápisu starosta.

Všech pět zúčastněných zastupitelů schválilo v případě nutnosti podat na bývalou starostku trestní oznámení. Hodonínskému deníku Rovnost to potvrdil místostarosta Radek Peš i policie. „Můžeme potvrdit, že oddělení hospodářské kriminality v Hodoníně se zabývá také dalším oznámením, které se týká zneužití financí," sdělila policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Policie zároveň prověřuje i oznámení z konce minulého roku, která se týkala hospodaření a nakládání s obecním majetkem. „Oba případy jsou stále v prověřování, tudíž nelze k průběhu šetření sdělit další bližší informace," doplnila mluvčí.

To ale nebyl jediný bod programu jednání, v němž se věnovali volení zástupci dlouholeté starostce a absentující zastupitelce. „V současné době je v pracovní neschopnosti. Pokud by byla uschopněná a nebyla vedená na úřadu práce nebo si nehradila zdravotní pojištění jako samoplátce, byla by obec jako jediný poskytovatel finančních prostředků povinná odvést zdravotní pojištění. Proto navrhujeme zrušení její finanční odměny člena zastupitelstva ve výši 384 korun do doby, než se prokáže dokladem o zaplacení povinného pojištění za daný měsíc. Pak jí bude odměna vyplacená," navrhl Koutný. Pro to zvedli ruce všichni zastupitelé.

Redakce s osvětlením případů u exstarostky neuspěla. Její mobilní telefon byl mimo provoz a podle informací z radnice je komunální politička v péči lékařů mimo hodonínský okres.

„Určitě má nějaké nové číslo, ale my jej neznáme. Hledali ji u nás na radnici nějací věřitelé a chtěli ji vypátrat," přiblížil místostarosta. Podle katastru nemovitostí se na její dům váže exekuční příkaz k prodeji. Naposledy se Hodonínskému deníku Rovnost podařilo s ní spojit při zjišťování osudu čejčské veřejné sbírky na pomoc povodněmi postiženým Troubkám v roce 2010. Tehdy se někam ztratilo sesbíraných třiatřicet tisíc korun.

Přesto museli její kolegové v zastupitelstvu řešit ještě jeden problém, který spadá do éry, kdy obci s třinácti sty obyvateli starostovala. Ten se týká stromořadí, u něhož se po následném zaměření zjistilo, že se lípy vysadily na hranici nebo za hranicí soukromého pozemku. „Náklady na přesazení byly odhadnuté na třicet tisíc. Zaměření by nemělo překročit dvacet tisíc korun. Majitelé pozemků požadují náhradu od obce dvacet tisíc korun za rok, jde tedy o částku čtyřicet tisíc pro oba vlastníky. Chyba bývalého vedení obce dělá tedy devadesát tisíc korun," vyjmenoval starosta s tím, že se obec pokusí získat tyto peníze zpět z pojistky. Zastupitelé nakonec schválili přesazení lip ze soukromého pozemku a náhradu za neoprávněný vstup a vysázení stromů na jejich pozemky ve výši čtyřiceti tisíc korun.

Martu Výmolovou odvolali zastupitelé letos v dubnu. Funkci starostky zastávala od roku 2002. Zastupitelkou zůstává, i když se jednání účastnila naposled v prosinci minulého roku.