„Máme zkušenosti s tím, že zejména o sobotách, kdy je hezky, se v místech scházeli především mladiství, kteří v prostorách tržnice holdovali alkoholu a uprostřed města dělali nepořádek,“ informoval veselský místostarosta Vilém Reichsfeld.

Přestože je místo monitorované kamerami a strážníci mohli za popíjející mládeží ihned vyjet, doteď s ní nemohli nic dělat. A to ani přesto, že vyhláška mluví jasně. „Na území Města Veselí nad Moravou se dále zakazuje požívání alkoholu a jiných návykových látek v okruhu do sta metrů od škol a školských zařízení, zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb, budovy vlakového nádraží, autobusových zastávek,“ píše se ve vyhlášce.

Ve vzdálenosti menší než sto metrů se nesmí pít ani v okolí budov církví a náboženských společností, sportovišť, dětských hřišť a pískovišť, odpočívadel při cyklostezkách a hřbitovů.

Sto metrů

Místní tržnice se však nachází právě v blízkosti jednoho z veselských svatostánků. „Místo je kousek od kostela a výtečníci, které tam Městská policie lapila, se při správním řízení vymlouvali, že vzdálenost od kostela je víc, než sto metrů. Doteď jsme na takové jednání neměli páku, pro příště už mu ale budeme moct zabránit,“ uvedl Reichsfeld.

Veselí nad Moravou začalo s popíjením na veřejnosti bojovat v létě loňského roku. Hlavním důvodem, proč zastupitelstvo alkohol na veřejnosti omezilo, byly vleklé problémy s místními bezdomovci, kteří se pohybovali především v okolí tamního vlakového a autobusového nádraží.

„S tím jsme udělali rychlý konec. Aktivita bezdomovců se hodně utlumila. Je to i díky tomu, že v místech u nádraží, kde se dřív scházeli, je dnes staveniště, takže nemají zákoutí. Myslím, že se po městě rozptýlili tak, že nejsou moc vidět,“ uvedl místostarosta.

Součástí vyhlášky, která ve Veselí platí od poloviny září je i výjimka vztahující se k pití alkoholu při oslavách či jiných akcích na místech, kde je popíjení zakázané. Výjimku může po písemné žádosti udělit Rada města Veselí nad Moravou. Pořadatel však nově musí o výjimku zažádat nejpozději třicet dní před samotnou akcí.

„V minulosti nebyla daná lhůta. Tu si dnes při supervizi vyhlášky vyhradilo Ministerstvo vnitra,“ uzavřel místostarosta.

Druhým rokem využívá vyhlášku, která zakazuje pití alkoholu na veřejných místech například i Hodonín. Rozšiřovat ji zatím nemusel. „Myslím si, že výběr míst jsme už v začátku podchytili dobře. Z našeho hlediska svůj účel splnila,“ zhodnotil šéf hodonínských strážníků Jindřich Vašíček.