Úmrtí muže z Veselí nad Moravou v úterý už podruhé projednával senát hodonínského okresního soudu pod vedením Ladislava Sobotky. Na lavici obžalovaných před ním usedli tři muži a jedna žena, kteří jsou spojovaní se zlínskou větví metylalkoholové kauzy. „Byli obžalovaní pro spáchání zvlášť závažného zločinu ohrožování zdraví závadnými potravinami, za což jim v případě uznání viny hrozí trest odnětí svobody na tři až deset let," sdělila mluvčí soudu Petra Dostálová.

V úvodu úterního dokazování se dostal ke slovu bratr zemřelého, který jej odvezl s bolestmi břicha, zvracením a bílým viděním do nemocnice v Kyjově. „Stěžoval si, že pil divný rum a že špatně vidí. Svému psovi řekl, že mu umírá páneček," uvedl u soudu sourozenec otráveného.

Po něm vypovídala zdrcená matka, s níž zemřelý bydlel v jedné domácnosti. „Co tady mohu říct? Martinka mi už nikdo nevrátí a obžalované neznám," prohlásila na úvod žena z Veselí. Pak vylíčila senátu děj synova posledního večera. „Někdo mu volal, aby šel večer do hospody, kolem půl jedenácté se vrátil. Ráno zůstala otevřená toaleta a syn zvracel, stěžoval si na to, že ho strašně bolí hlava a oči. Chtěl mít klid a tmu," přiblížila poslední okamžiky, kdy zažila syna doma.

Věděla o tom, že si v hospodě dal asi tři rumy, které údajně zapil malinovou limonádou. Podle přátel, kteří s ním ten večer seděli u stolu, muž vypil asi trojnásobek. Také další dva si měli dopřávat tuzemského rumu, ostatní ze společnosti zvolili vodku. Nikdo z nich ale na zdravotní problémy nepoukázal. „Měl jsem asi pět piv a čtyři panáky. Ráno jsem vstal a nic mi nebylo," vyjádřil se jeden ze spolukonzumentů. Zároveň podotkl, že číšnice jim nalévala z lahve, která byla uskladněná v ledničce.

To potvrdila i vrchní restaurace s tím, že brala nachystaný tvrdý alkohol jen z ledničky nebo ze skříně. „Martin si vždycky objednával to stejné. Když odcházel, tak nijak nevrávoral, ještě zažertoval, že jej vyhazují z hospody střízlivého," vzpomněla si číšnice.

Právě její zaměstnavatelka, Ivana Ondrušová, je jednou z obviněných. V úterý navíc vypovídal svědek z Lipova, který od ní měl koupit pětilitrové kanystry s rumem a vodkou, z nichž pak se známými popíjel na rybách. „Měla dobrou cenu, sto dvacet korun za litr. Poslední alkohol jsem od ní koupil v srpnu 2012, původ jsem neznal," zmínil se muž, kterému se po požití nic nestalo.

Podle státního zástupce měla provozovatelka veselské hospody podezření a některé své odběratele kontaktovala. Obžaloba tvrdí, že právě ona nabízela neokolkovaný alkohol zákazníkům. Ten s velkým obsahem toxického metanolu měla nakoupit od druhého obžalovaného ze Zlínska, Františka Bačíka. Další dva obvinění, Stanislav Pražan a Libor Drábek, měli působit ve vyšších patrech distribučního řetězce.

Vedle státního zástupce stojí na straně žalobce také zástupce postižené rodiny, Ladislav Bárta. „Matka ztratila syna a bratr bratra, chtěli by spravedlnost a to, že případ bude řádně vyšetřený a odhalí se, k čemu vlastně došlo. Především chtějí, aby se to už nikdy neopakovalo," řekl při odchodu ze soudní síně Bárta.

Soud v úterý hlavní líčení odročil. Mezi pozvanými svědky na pokračování, které je v plánu na konec srpna, je i jeden z hlavních distributorů ze zlínské větve kauzy jedovatého metylalkoholu, Jiří Vacula. Ten už v červnu od krajského soudu přijal patnáctiletý trest. V aféře je kolem čtyřiceti obviněných. Na následky požití metanolu zemřely od začátku září 2012 desítky lidí.