Bývalý ředitel hodonínské zoologické zahrady Miroslav Frais stanul ve čtvrtek před Okresním soudem v Hodoníně. Čelí žalobě pro porušení povinnosti při správě cizího majetku, pro trestný čin zpronevěry a přečin přijetí úplatku. Frais stejně jako přibližně desítka přihlížejících se rozhodnutí soudu nedočkal. Soudce líčení odložil na patnáctého září.

„Obhajující i žalující strana se domnívá, že věc není dostatečně objasněná. Dožadují se proto předvolání dalších svědků a výsledků znaleckých posudků,“ zdůvodnil odročení soudce Jaroslav Klas. Společně s Fraisem je obžalovaný také jednatel firmy, která dodala výpočetní techniku vzdělávacímu centru v zoo. Jimi dodané zboží totiž podle obžaloby neodpovídá ceně na faktuře.

Obžalovaný Miroslav Frais před soudem prohlásil, že se cítí nevinný ve všech třech bodech obžaloby. Odmítl nařčení z toho, že chtěl výpalné po provozovateli bufetu v zoo Jiřím Vymazalovi. O ztraceném dřevě z areálu zahrady zase tvrdil, že ho někdo ukradl. Popřel tím, že by peníze za ně zpronevěřil. „Manželka mně řekla, že viděla traktor se šesti lidmi, kteří dřevo nakládali. Na policii jsem krádež neoznámil. Nemělo to smysl,“ obhajoval se Frais. To přišla před soud dosvědčit i jeho manželka.

Dva svědkové ale prohlásili, že Frais byl přítomný u nakládání dřeva. Další tvrdil, že viděl tehdejšího ředitele zoo, jak po nakládce přebírá obálku. Zda v ní byly peníze, ale nemohl stoprocentně říci. „Za dřevo si ale Frais s odkupujícím předem domluvili cenu, a to osmdesát tisíc,“ řekl u soudu jeden ze svědků.

Svědčil i exstarosta

K dodávce techniky pro vzdělávací centrum Frais prohlásil, že dodávající firmu vybíral zoolog Jaroslav Hyjánek. „Měl na starosti veškerou výpočetní techniku,“ řekl o svém někdejším zástupci a zoologovi Frais. Svědčit přišel také bývalý hodonínský starosta a nyní zastupitel Lubor Šimeček. Ten šéfoval radnici v době, kdy zoo spustila práce na projektu vzdělávacího centra. „Žádné vlastní vyšetřování jsem si nevedl. O problémech jsem se dozvěděl až ze zprávy policie,“ uvedl před soudem Šimeček. Ten také řekl, že někteří lidé chtěli Fraise skandalizovat a zbavit ho funkce. Jejich jména Šimeček podle svých slov zná.

Před soud předstoupila také ekonomka zoologické zahrady. Vypověděla, že Frais s firmou dodávající výpočetní techniku komunikoval a dal pokyn k proplacení faktury. Že tehdejší ředitel věděl o změnách v objednávce na vybavení vzdělávacího centra, pak dosvědčil Hyjánek.

Bývalý provozovatel bufetu Vymazal si před soudem stál zase pevně za tím, že po něm exředitel Frais žádal výpalné. „Vyhrožoval mně, že mě dá výpověď ze zoo, nebo mně ztrojnásobí nájem,“ vypověděl. Miroslav Frais se nechtěl médiím po skončení soudu vyjádřit. Příliš komentovat nechtěl líčení ani státní zástupce Milan Šilar. „K důkazům se zatím nebudu vyjadřovat. Věc ještě není pravomocně skončena,“ řekl jen Šilarr.