„Hlídka využila výhody v podobě silnějšího vozidla a pronásledované auto poblíž Kyjova dostihla. Důvodem proč řidič ujížděl bylo, že ve vozidle cestovalo šest osob,“ uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník. Za pokus vyhnout se kontrole vyfasoval viník pokutu dva tisíce korun.

Policisté zkontrolovali i spolujezdce. Jedním z nich byl shodou okolností sedmadvacetiletý muž, na kterého prostějovský soud vydal zatykač. Na svědomí měl trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí. Proto ještě v úterý skončil před soudem.

I když drtivá většina šoférů na pokyn k zastavení reaguje ihned, najdou se občas jedinci, jenž se rozhodnou ujet. Důvody jsou víceméně stejné: alkohol nebo absence řidičského průkazu.

„Pokud je řidič v takovém případě opilý, většinou někde narazí a ještě si rozbije auto,“ poznamenal František Vaďura, šéf dopravního inspektorátu hodonínské policie.

Honičku pamatují i mezi Nechvalínem a Žarošicemi. Tam policisté pronásledovali sedmadvacetiletého muže z Holíče, který přišel o řidičák kvůli drogám. Byli úspěšní. Někdy se ale stane, že hazardéra nahánějí marně. Zvlášť pokud jde o motorkáře.

„Zahne třeba na chodník a je pryč,“ mluvil Vaďura o riskantním způsobu, na který policisté v autě mohou jen těžko zareagovat.

Sám Vaďura má s motorkářem vlastní zkušenost, na kterou vzpomíná dodnes. Před mnoha lety zažil Suchov honičku dvou motocyklistů. Jedním z nich byl právě on, tím druhým prchající muž, který odmítal zastavit.

„Už byl večer a tma. Najednou se mi ztratil. Znejistěl jsem a zpomalil. Nakonec jsem zjistil, že u cesty je vykopaná hluboká díra a v ní metr a půl vody. Spadl tam i s motorkou,“ vybavil si dnes už zkušený policista překvapivé zakončení při pronásledování.

Pokud je potřeba zastavit nezodpovědného řidiče, zapojí se do akce i městští strážnici. „Už se to stalo, ale policii se nakonec podařilo auto zastavit ještě dřív, než jsme s ním došli do styku my,“ sdělil na závěr ředitel hodonínských strážců pořádku Jindřich Vašíček.