Devětadvacetiletá matka tam ubodala dvě své malé děti a pak sáhla na život i sobě. Přes vážná zranění přežila.

Po půl roce žalobce trestní stíhání proti vražedkyni zastavil. Podle státního zastupitelství je žena psychicky nemocná.

„Bylo zastaveno trestní stíhání, protože obviněná trpěla duševním onemocněním, v jehož důsledku nebyla schopna rozpoznat nebezpečnost svého jednání pro společnost a nebyla schopna své jednání ovládat,“ uvedl mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Matka dětí tak podle něj nebyla trestně odpovědná. Jak doplnil, rozhodnutí státního zastupitelství se opírá o závěry znalců z oboru psychiatrie. Státní zástupce nyní navrhl soudu, aby ženě uložil ochranné léčení ústavní formou. Rozhodovat o tom bude příslušný soud.

„Myslím, že jí bude v ústavu lépe, než kdyby byla někde ve vězení,“ komentoval rozhodnutí státního zastupitelství starosta Blatnice pod Svatým Antonínkem Josef Vavřík, který rodinu znal.

Matka zavražděných dětí skončila po tragické události ve vězeňské nemocnici Brno. Policie se však v současnosti k případu nemůže vyjadřovat. „Vše, co bylo zapotřebí, jsme už řekli, informovali jsme, co se případu týká v rámci pololetní tiskové konference. Státní zastupitelství uvalilo na případ embargo,“ řekla k věci krajská policejní mluvčí Soňa Svobodová.

K tragédii došlo v Blatnici pod Svatým Antonínkem 13. května. V tratolišti krve tam policie našla dvě děti, zraněnou ženu a údajně i psa. Matka byla s dětmi doma sama, když vzala nůž a spáchala hrůzný čin, při kterém zemřel její sedmiletý syn a dvouletá dcera.

Zranění, která si pak žena sama způsobila, si vyžádala okamžitý zásah v kyjovské nemocnici. Policie pak prověřovala dvě verze, při kterých mohla být pachatelkou sama matka, nebo někdo další. První výslech mohla žena absolvovat po pěti dnech. Pak ji převezli a léčili ve vězeňské nemocnici Brno.

Událost tehdy otřásla celou obcí. Dnes už se tamní obyvatelé k tragédii nevrací. Život tam jde dál. „Myslím, že mezi lidmi se to vyřešilo krátce poté, co k tragédii došlo, dnes už to tu lidé neřeší,“ doplnil starosta Vavřík.

Mladá rodina se měla do rodinného domu v Blatnici pod Svatým Antonínkem přistěhovat nedávno. Podle některých působila velmi spořádaně a o děti se dobře starala, podle jiných měli manželé neshody v rodině. Blatnice se se zavražděnými dětmi rozloučila 22. května pouze za účasti otce dětí a nejbližších příbuzných.

Vraždy dětí na Hodonínsku jsou výjimečné. Naposledy k ní došlo předloni v Mikulčicích, když otec své dvouměsíční dcerce způsobil vážná poranění hlavy.

VÍCE KE KVĚTNOVÉ TRAGICKÉ UDÁLOSTI V BLATNICI VPRAVO NAHOŘE

ZUZANA ČERNÁ

JANA RYBOVÁ

PETR TUREK