„Chceme varovat další lidi, aby nenaletěli jako my,“ tvrdili manželé svorně při vyprávění o způsobu, jakým je muž oklamal.

Při představování uvedl, že má sedmapadesát let a chtěl se domluvit na termínu, který by jim na sraz nejlépe vyhovoval. Prohlašoval, že za vším stojí jeho matka, jež sestavuje stromový rodokmen až k sedmnáctému století.

„Věděl o manželově rodině opravdu hodně. Přesvědčil nás k tomu, že jsme mu uvěřili,“ uvedla Jarmila. „Ze začátku jsem měl pochybnosti, ale nakonec jsem také naletěl. Zíral jsem, co všechno ví,“ přikyvoval odevzdaně manžel Václav.

Vysoký hubený muž jako místo svého bydliště označil Zlaté Hory v Jesenících a napsal poštovní směrovací číslo. To si Jarmila později ověřila a zjistila, že je falešné. To už ale podvodník byl pryč i s vymámenými penězi. Prý je potřeboval na cestu domů, protože na jih Moravy dorazil stopem a hodlal dopravit domů i matku, kterou vyzvedl z nemocnice. Lhal.

„Měl dokonale vymyšlenou oblbovačku, při níž někdo okradl jeho matku spící na zastávce, když čekali na zpáteční autobus,“ vyprávěla Jarmila.

Když se jej manželé zeptali, jak tedy pojedou domů? Odvětil, že nejspíš zase stopem. Nakonec z páru dostal dva tisíce korun na lístky pro sebe a matku.

„Ještě tvrdil, že maluje do humoristických časopisů a začal kreslit,“ pokračovala podvedená žena a na důkaz předložila vzniklý obrázek. Jakmile ale muž držel peníze v ruce, začal pospíchat a odešel. Až poté manžele napadlo si podivnou návštěvu prověřit. Zašli na stanici kyjovských policistů, kde jeden z nich zavolal na poštu ve Zlatých Horách.

„Paní v Jesenících se začala smát a na dotaz, zda zná příjmení jakým se podvodník představil řekla: nejste první ani poslední, kdo se na něj ptá. Už volalo i několik lidí z Brna,“ přetlumočila Jarmila telefonní hovor policisty s pošťačkou.

Ona i její manžel už jsou nyní se ztrátou peněz smíření. I když by je rádi dostali zpět, šance jsou mizivé. Proto ani nepodali trestní oznámení. Chtějí hlavně varovat další případné oběti.

„Teoretická šance na pachatelovo dopadení je. Muž ale nejspíš působí na větším území. Byli bychom rádi, kdyby se přihlásili i ostatní poškození. Pak by se mozaika mohla poskládat dohromady,“ sdělil policejní mluvčí Petr Zámečník. „Až příště zazvoní syn, prověřím si snad i jeho,“ uzavřela Jarmila s trpkým úsměvem.

Postarší štíhlý až hubený muž s šedými vlasy střiženými na ježka. Je vysoké postavy, pajdá na jednu nohu a má pochroumané pravé zápěstí.