„Přišel jsem k rodinnému hrobu a cedulka byla pryč. Hned vedle zmizela další," zatelefonoval do redakce Hodonínského deníku Rovnost jeden nájemce hrobu Petr Gruber z Hodonína, který to nechtěl nechat jen tak.
Podle Lucie Švecové z oddělení vnějších vztahů hodonínské radnice se doposud ztrácely cedulky jen ojediněle. „Šlo o jednotlivé hroby, kdy se cedulka mohla neúmyslně odstranit při úklidových nebo kamenických pracích. Teď jsme zaznamenali druhý případ ztráty většího počtu kusů. Celkem zmizelo asi dvanáct kusů číslování hrobů najednou," sdělila Švecová.
Městská policie ale zatím žádné krádeže cedulek neeviduje. „Nepamatuji si nic takového. Na hřbitov se zaměřujeme hlavně kolem Dušiček a pak tam zajíždíme k namátkovým kontrolám," uvedl ředitel hodonínských strážníků Jindřich Vašíček. Ten se ale domnívá, že zloději se pouští do drobných krádeží až poté, co policisté odjedou. „Pokud si lidé něčeho podezřelého všimnou, tak ať nám to nahlásí," doporučil Vašíček.
Žádné oznámení o krádeži cedulek nemá v evidenci ani státní policie. „V poslední době jsme nic podobného neřešili. Možná, že takové krádeže lidé kvůli nízké hodnotě cedulek ani nenahlašují," domnívá se mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.
Na městském hřbitově ale nemizí jen cedulky. „Ztrácejí se i květiny, výsadby hrobových míst, vázy či svítilny. Podle počtu nahlášených krádeží od nájemců hrobů se počet případů nijak rapidně nezvyšuje, i když ne každý nám krádež nahlásí," informovala Švecová.
Zjištění, zda jde o krádež, je podle ní u těchto věcí problematické také proto, že pokud někdo vezme květiny z hrobu, tak není na první pohled zřejmé, jestli si je neodnáší sám majitel hrobu.
„Při vytahování cedulek ze země, jejich sbírání a odnášení je však stoprocentně jisté, že jde o krádež. Lidé by se v takovém případě měli chovat obezřetně, nesnažit se dotyčného zadržet, ale kontaktovat policii nebo to oznámit správě hřbitova," doporučila Lucie Švecová.