O osmadvacet selátek přišel najednou věteřovský vepřín. V noci ze středy na čtvrtek je ukradl zloděj, který farmě způsobil škodu za více než čtyřicet tisíc korun. O případ se nyní zajímají kriminalisté.

„Je možné, že to byl jeden pachatel, jenž si prasátka nakládal na vozík nebo do dodávky. Mohlo jich tam být i víc. Zatím se k ničemu nepřikláníme,“ vyjádřil se k případu mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

Podle všeho zloděj asi dvacetikilová selata dostal z vepřína oknem. Firma Agrovit, které zvířata patřila, se s něčím podobným ve Věteřově ještě nesetkala.

„Nasadili jsme tam teď i nočního hlídače, tak doufám, že už to bude v pořádku,“ přeje si ředitelka Ludmila Mendlová.

Kdo mohl vepřín tímto způsobem poškodit vůbec netuší. „Počkáme, jestli případ policie vyšetří nebo ne. Podle mě nikdo neví, kdo to byl. Vše by byly jen dohady,“ pokračovala ředitelka.

Jedna z žen blízkých věteřovskému vepřínu měla jiný názor. Domnívá se, že čuníky vzal jeden z bývalých zaměstnanců. Muž údajně tvrdil, že mu bývalé vedení dluží peníze a zvířata si bere jako nevyřízenou pohledávku.

„Víme, že to dělá určitý člověk. Dokud jej, ale nechytíme při činu za límec, nemůžeme ho osočit,“ krčí rameny a tvrdí, že pachatelů bylo jistě více. Jméno si přála ponechat v anonymitě. Podle vlastních slov, kvůli bezpečnosti.

Na místě zůstala krev, žena si proto myslí, že část zvířat zabil hned, další si odnesl živé. Ty prý bude chtít prodat, aby za ně dostal peníze.

„O tom jaký osud selátka čeká se můžeme zatím jen domnívat. Je však pravděpodobné, že je zloděj bude chtít zpeněžit,“ podotkl mluvčí Zámečník.

Radomír Lupač, vedoucí jednoho z hodonínských řeznictví si myslí, že přímo do prodejen si zloděj netroufne. A že by mu někdo „bokem“ nabízel nákup masa, vzpomínal marně.

„Navíc riziko, že maso vezmete je tak velké, že to nemá cenu. Jsme pod veterinární správou, která může kdykoliv přijít. Nikdo by do toho nešel. Jsou za to velké pokuty a sankce. Spíš si myslím, že zloděj vepřové rozprodá někde pod rukou,“ řekl Lupač.

Jako pravděpodobnější možnost označil spíše prodej do restaurací. „Konkrétně u nás by to nepřipadalo v úvahu. Nedovoslil bych si maso v takovém případě vzít,“ kroutil odmítavě hlavou.

Pokud zloděj prasátek padne do rukou policistů, může si za krádež odsedět ve vězení až tři roky.