I osm let vězení může dostat jednašedesátiletý muž z Veselska, který v minulých letech týral svoji manželku. Opakovaně ji bil a vyhrožoval smrtí. Vše vyvrcholilo v květnu, kdy ženu fackoval a mlátil pěstí do obličeje.

Policejní komisař už útočníka obvinil. Od pondělí má desetidenní zákaz vstupu do domu a k oběti se nesmí přiblížit na sto metrů.

„Nejméně v uplynulých pěti letech psychicky a fyzicky týral manželku,“ uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník. „V jejich rodinném domě ji opakovaně několikrát za rok napadal. Týral ji údery pěstí a kopy nohou do různých částí těla.“

Žena se mnohokrát dočkala spršky sprostých nadávek, ran od hozených předmětů i výhružek zabitím. Ze střetů pak odcházela s podlitinami a oděrkami.

K poslednímu napadení došlo letos v květnu. Agresivní muž svou ženu fackoval a mlátil pěstí. Jakmile upadla na zem, kopal ji po celém těle.

„Z obavy dalšího napadení utekla do garáže, kde se schovala pod auto. Potom se jí podařilo utéct na ulici,“ přiblížil mluvčí vyhrocené okamžiky na Veselsku.

Následný verdikt lékařů zněl: tři zlomená žebra, pohmožděniny trupu a nohou. Od té chvíle měla manželka chování svého muže dost a obrátila se na policii.

Rozbuška? Alkohol

„O několik dní později se veselským policistům podařilo agresora vypátrat a zadržet. Jednalo se o nebezpečnou osobu vlastnící legální střelnou zbraň, takže při zadržení použili donucovací prostředky,“ komentoval Zámečník zásah kolegů.

Komisař poté muže obvinil z týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě, za což si viník může u soudu vyslechnout i osmiletý trest. Od pondělí si navíc odpykává desetidenní lhůtu, po kterou se nesmí přibližovat k domácnosti na sto metrů. Roztržky mezi partnery často řeší i strážníci v Kyjově, kteří však při zásahu většinou vystačí s domluvou. „Rozbuškou takových sporů je převážně alkohol,“ nastínil hlavní příčinu velitel městských policistů Lubomír Plachý.

Odhalené případy skutečného domácího násilí jsou jen zlomkem z celkového počtu. Některé oběti se za situaci v rodině stydí, jiné si týrání nepřipouští.

„Ženy by měly vyhledat pomoc tehdy, pokud ze strany partnera dochází k opakovanému fyzickému i psychickému napadání,“ vzkázala Jana Stehlíková, vedoucí hodonínského domu pro matky v tísni.

První a nejrychlejší pomoc představuje policie, která má možnost partnera vyloučit ze společné domácnosti.

„Týraná žena by se měla v každém případě obrátit na odborníka. Existují poradny, charity nebo třeba psychologové. Je celá síť odborníků, kteří dokáží poradit,“ řekla Stehlíková.

Špatným krokem je podle ní uzavřít se do sebe. „Je opravdu důležité podělit se o takovou zkušenost s někým dalším a neodmítnout nabídnutou pomoc,“ uzavřela vedoucí.