„Celková částka, kterou jsem měl zpronevěřit pro Sokol, je 5 087,5 korun, ale to není pravda. Ze svých prostředků jsem zaplatil ve výši patnáct tisíc korun závoru, která není oficiálně uvedená v účetnictví, i když k tomu existuje příjmový doklad a kupní smlouva. Bohužel v této chvíli dluží Sokol mně," řekl u soudu Vinklárek.

Reagoval tak především na výpovědi z řad rekreačních badmintonistů a tenistů, kteří si pronajali sokolské sportoviště, za což platili tehdejšímu starostovi jednoty, aniž by k tomu dostávali doklady. Nad tím se tehdy pozastavil předseda badmintonového oddílu Sokola Petr Tkáč, který chtěl zjistit, jak jsou tyto peníze zaúčtované. „Bylo zjištěno, že do té doby ani jednou peníze nevyúčtoval. Na schůzi je pak doúčtoval do října. Určitě bral peníze i v roce 2015," četla výpověď Tkáče soudkyně.

Podle Vinklárka měl zbytek peněz odečíst jako kompenzaci za chybějící síť, nesvítící světla či pozdní otevření sokolovny. „Nemohl poskytovat slevy sám o sobě, aniž by to předtím projednal na schůzi," uvedl předseda oddílu a člen výboru Sokola.

Navíc i se závorou, kterou měl bývalý starosta zaplatit, je problém. Státní zástupce totiž soudu dodal čestné prohlášení jednatele Sokola Igora Vargy, podle něj jednota tuto závoru vůbec nemá v evidenci. Vlastně ji ani nevlastní.

Celou kauzu ale odstartovala schůze výboru TJ Sokol loni v březnu, který objevil mimo své účetnictví černé konto, v němž mělo být téměř čtyři sta tisíc korun, a to především za pronajímání nafukovací sportovní haly. I tak v ilegální pokladně mělo chybět ještě téměř sto padesát tisíc korun.

Stát měl kvůli nezdanění konta přijít o šestačtyřicet tisíc korun. „Když jsem se dověděla, že je údajně nějaký vedlejší fond, byla jsem tím šokovaná. Dotklo se mě jako sokolky, že něco takového, jako je porušení zákona a našich stanov, je u nás vůbec možné. Přece tím kazil dobrou pověst Sokola," posteskla si v pátek před soudem Marta Panáčková, předsedkyně kontrolního výboru jednoty, která svoji funkci ve věku pětaosmdesáti let letos složila.

Účetní Janu Čadovou už soud potrestal za krácení daně odnětím svobody na šest měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu v trvání jednoho roku. Vinklárek ale proti trestnímu příkazu podal rozpor a nyní čelí v hlavním líčení obvinění ze spáchání přečinů zkrácení daně a zpronevěry. „Obviněnému Vinklárkovi hrozí v případě uznání viny trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta," sdělila Hodonínskému deníku Rovnost už před prvním jednáním mluvčí hodonínského okresního soudu Petra Čevelová.

Soudkyně Lenka Králíková včera jednání odročila na čtvrtého listopadu. „Budu vyslýchat svědky, provedu dokazování a u příštího hlavního líčení buď ve věci rozhodnu, nebo přizvu znalce," řekla soudkyně.

Objev černého konta vedl loni na jaře i ke změnám ve vedení Tělovýchovné jednoty Sokol Hodonín, kdy ve funkci starosty vystřídal Vinklárka Ján Lahvička starší.