Státní zdravotní ústav uvádí, že nadváhou trpí pětapadesát procent Čechů. Čtvrtina je vysloveně obézní. Přes milion Čechů trpí diabetem II. typu a čísla meziročně rostou o desítky tisíc.

„Pacientů lineárně přibývá s tím, jak populace tloustne a také stárne. Většina diabetiků 2. typu má nadváhu, obézních je přibližně šedesát procent. Zároveň má většina obézních cukrovku,“ vysvětluje jasnou přímou úměru internista Tomáš Hauer z Cévního centra České Budějovice.

Ilustrační foto
Obezita se stává zhoubou Čechů. Nepřibírat lze i bez diet, odborníci mají radu

S cukrovkou II. typu se pojí vážné srdeční či ledvinné komplikace, které se zhoršují plíživě, ale vytrvale. A začínají už ve chvíli, kdy cukrovka teprve v těle začíná bujet.

Neviditelná cukrovka

„U lidí, kteří trpí inzulinovou rezistencí nebo takzvaným prediabetem, dochází k poškozování cév. A to jak těch mikroskopických, které vyživují ledviny nebo periferní nervy, tak velkých tepen. Tito lidé přitom o své vyšší hladině cukru v krvi mnohdy ani neví, případně ji sice mají zvýšenou, ale ještě nedosáhnou na léčbu,“ vysvětluje Hauer.

Komplikace se podle lékařů v nějaké míře nevyhnou téměř žádnému pacientovi, léčba cukrovky ale zatím nebývá v tuzemsku tak komplexní, aby je dokázala řešit.

Zraky se upírají především k moderním preparátům, takzvaným gliflozinům, které se u nás používají až posledních několik let. 

Rizikové faktory infarktu: dlouhotrvající stres, nezdravý životní styl (kouření, obezita a nedostatek pohybu), vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol
Lidé by si měli dát velký pozor. Zabíjí nás blahobyt, varují odborníci

„Glifloziny léčí nejen cukrovku, ale i nemoci s ní spojené. Chrání pacienty před srdečním selháním nebo poškozením ledvin, což dříve žádná antidiabetická léčba nedokázala,“ doplňuje Tomáš Hauer. Pojišťovny ale zatím léky plošně neproplácejí.

„Obecně Glifloziny zdravotní pojištovny proplácejí diabetologům, endokrinologům a internistům. Nemůžou je tedy napsat praktičtí lékaři,“ potvrzuje Jozef Čupka, sám praktický lékař z Prahy. Diabetici II. typu se ale na rozdíl od diabetiků typu I. mohou léčit a často léčí právě v ordinacích praktických lékařů a u specialistů, pokud jejich stav není vážný, registrovaní nejsou. V rámci Evropy se jedná o české a slovenské specifikum.

Zdraví stojí méně

„Když český praktický lékař pracuje v Německu nebo Rakousku, tak je psát může - není omezována jeho preskripce. Nejde o žádnou specifickou erudici nebo cokoliv jiného - je to jen administrativní krok,“ říká Čupka k současnému systému náhrad. Odborníci se domnívají, že pojišťovny budou muset brzy postoj přehodnotit. Dobře léčený diabetik „začátečník“ je menší finanční zátěží pro systém zdravotního pojištění, než komplikovaný případ.

Obézních dětí přibývá.
Obezita není jen věcí dítěte, říká psycholožka. Rodiče se zbytečně dopouští chyb

I přes existenci léků ale lékaři nabádají pacienty, aby se stavu, kdy je nutné medikaci nasadit, vyhýbali. A udržovali si normální hmotnost a nezapomínali na pohyb. Obezita totiž není alarmujícím problémem jen Čechů, ale většiny vyspělých a bohatých zemí.  „Na celém světě je přibližně 650 milionů obézních lidí a každý rok zemře 2,8 milionu lidí na důsledky obezity. Ve státech západního rozvinutého světa je ještě větší výskyt obezity než v České republice,“ přibližuje Jozef Čupka.

Oproti obyvatelům západní Evropy jsou navíc Češi stále ještě dost naklonění tomu v domácnostech vařit, což je z hlediska dobrého stravování důležitá věc. Na Západě je podle Čupky možné sledovat velký odklon od zpracovávání základních surovin a naopak záliba v průmyslově upravených polotovarech, které jsou všechno možné, jen ne nutričně vyvážené.