To je i případ Jiřího F. z Prahy, který pracoval jako číšník v restauraci v širším centru. „Když nám uzavřeli hospodu, říkali jsme si, že je to jen nakrátko. Ale zatím to tak nevypadá a majitel nám dal najevo, že to asi neustojí,“ říká.

On-line ke koronaviru můžete nalézt zde

Proto zvažuje, že si najde jinou práci. „Možná bych mohl alespoň brigádně pracovat v supermarketu, než se budu moci vrátit do oboru,“ zamýšlí se.

Statisíce postižených

Podobně jako Jiří na tom jsou i lidé, kteří pracovali například v kinech, divadlech, hospodách nebo obchodech či v dalších podobných sektorech. Podle projektu Evropa v datech vládní omezení zasáhlo zhruba 200 tisíc lidí pracujících v těchto odvětvích.

„Právě tyto sektory spolu s dopravou a ubytováním se přitom na českém HDP podílejí více než patnácti procenty,“ uvádí šéfredaktorka projektu Adéla Denková z projektu Evropa v datech. 

Podle odhadu společnosti Deloitte způsobí jejich měsíční utlumení roční propad české ekonomiky o 0,7 procenta HDP.

Za pokladnu

Lidé, kteří v těchto oborech pracovali, se podle českých personálních a pracovních agentur zatím poohlížejí po novém místě. Podle Františka Jareše z Agentury Student se zvýšil zájem o nové zaměstnance u obchodních řetězců, kteří hledají brigádníky na pozici doplňovačů zboží do regálů nebo pokladních. Mírný nárůst je i e-shopů obchodujících s elektronikou.

„Největší nárůst nyní vidíme z řad zaměstnanců působících v gastro,“ popisuje Jaroš, odkud se naopak hlásí potencionální brigádníci.

Podle Michala Nováka z portálu Profesia.cz zájem firem o nové pracovníky v březnu poklesl, byť zatím nijak drasticky. „Obecně je možné říci, že aktivní nábor běží v retailu, zejména u potravinářských řetězců, u logistických a přepravních firem,“ říká Novák.

Jitka Součková z personální agentury Grafton Recruitment si zatím dopad na trh netroufá odhadnout. „Stoupl určitě zájem o řidiče a skladníky, také o prodavače v potravinách – protože těch je v současné době nedostatek,“ říká. Navýšení zájmu ze strany uchazečů zatím nepozoruje.

„Klesl samozřejmě zájem o pracovníky v gastronomii, cestovním ruchu, hotelnictví, osobních službách a dalších sektorech na které přímo dopadají mimořádná opatření vlády,“ uvádí Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup. Zatím ale podle něj firmy nějaké velké propouštění neřeší, protože očekávají náběh výroby.

„Statistiky ještě nejsou k dispozici, ale ozývá se nám velké množství lidí z gastronomie a služeb, kteří hledají uplatnění v jiných oborech,“ dodává s tím, že lidé ze zastavených průmyslových provozů o práci většinou nepřichází a jsou na překážkách nebo mají nařízenou dovolenou.

„Průběžné výsledky napovídají, že omezení výroby je opravdu masivní, padesát procent a více. To, co ve výrobním sektoru silně vnímáme, je pokles poptávky po nové pracovní síle na minimum,“ dodává Ondřej Wysoglad z agentury Manuvia.

Poptávka je pak znát ze strany potravinářských a obchodních řetězců. Zájem uchazečů vzrostl o pětinu. „Často jsou to i lidé, kteří doposud neměli zkušenost ve výrobě, přicházejí většinou ze služeb a gastronomie, tedy segmentu, který dosud utrpěl nejvíce,“ dodává.

Pokud jde o pracovní portály Jobs.cz a Práce.cz, byl v březnu oproti předchozím měsícům znát pokles pracovních pozic zhruba o třetinu. Ubylo ale i uchazečů, kteří se jen tak rozhlížejí. Naopak přibylo těch, kteří hledají nové pracovní místo akutně.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník