Předchozí
1 z 5
Další

Jan Pivka (vpravo) s kamarádem sběratelem Josefem Charousem při loňském mistrovství světa v Bratislavě.Zdroj: Archiv Jana Pivky

Někdo sbírá známky, jiný třeba mince, nebo plechovky. Třiasedmdesátiletý Jan Pivka z Hodonína má doma v garáži přes šestnáct tisíc hokejových puků. A každý jiný!

Jan Pivka s bývalou hvězdou NHL Patrikem Eliášem.Zdroj: Archiv Jana Pivky

Ke své zálibě se dostal náhodou. Před necelými čtyřiceti lety při montáži ve Valašském Meziříčí. „Byl tam s námi na brigádě jeden kluk, jehož maminka pracovala na vrátnici v Gumárnách Zubří. Puky jí vozili kolegové ze Slovenska, kde se vyráběly. A od tohoto brigádníka jsem dostal jeden kousek z mistrovství světa ve Finsku. Zaujalo mě, že byl na modré gumě. Nějak se mi to zalíbilo a začal jsem puky sbírat. K hokeji jsem měl vztah, protože ho hráli oba moji synové," vzpomíná Jan Pivka na zrod svého koníčku.

Vzácné exponáty ze světových šampionátů a olympiád má Jan Pivka zarámovanéZdroj: Archiv Jana Pivky

V jeho sbírce najdete i vzácné exponáty, které mu řada sběratelských kolegů závidí. Hodně si váží například puku, kterým legendární Václav Nedomanský nastřílel hattrick v dresu kanadského týmu Toronto Toros. „Jedna paní z Brna si o mě přečetla článek v Rovnosti a ozvala se mi. Byla tehdy v Kanadě na návštěvě za svým bratrem a zašla i na hokej. A puk jí během zápasu přistál v klíně," přidává historku Pivka, který později získal i další touše, s nimiž hrával slavný hodonínský rodák "Big Nedo". „Když po něm pojmenovali v Hodoníně stadion, tak jsem se s ním setkal a on mi podepsal puk, s nímž hrál v NHL za Detroit. Od jeho maminky jsem zase dostal jeden ze zápasu, kdy jako mladík nastoupil za reprezentační tým."

V garáži Jana Pivky najdete přes šestnáct tisíc hokejových puků.Zdroj: Archiv Jana Pivky

Zatímco v době zmíněného prvního článku v Rovnosti měl Pivka okolo tisíce kusů, nyní jich má víc než šestnáct tisíc. „Mám je vystavené na takových platech v garáži. Kvůli tomu mám jednu garáž na auto a druhou na puky," směje se majitel sbírky, která bude mít hodnotu několika milionů korun. Vždyť jen obyčejný kotouč má hodnotu okolo třiceti korun, takže při počtu 16 000 už se dostáváme někde na půl milionu korun, aniž bychom přitom připočítali sběratelskou hodnotu. "Mám třeba jeden puk ještě ze starých časů NHL, který má hodnotu 500 dolarů. A najdou se i další cenné kousky. Taky nějaké rarity, několik puků mám třeba z Japonska. Jeden z nich mi dovezl brankář Roman Čechmánek. Zajímavý je jeden slovenský s negativem fotek Vlada Dzurilly a Petera Šťastného. Mám puky z podpisy slavných hráčů, třeba Jágry už ani nepočítám," směje se.

Na setkání sběratelů ve Staré Říši si každý vystaví puky, které je ochotný měnit.Zdroj: Archiv Jana Pivky

V České republice však není největším lovcem. „Jeden pán z Nýřan jich má okolo padesáti tisíc. Máme partu asi pětadvaceti sběratelů a každý rok se v červenci pravidelně setkáváme ve Staré Říši. Jeden kamarád tam má velký statek a na louce se pak vždy pořádá taková burza. Všichni otevřou kufry aut s vybranými puky a vyměňuje se," přibližuje setkání mužů se stejnou zálibou. On sám momentálně asi nemá vyloženě vysněný puk, který by chtěl do své sbírky získat. „Jeden takový jsem měl, byl na něm vyobrazen Dominik Hašek. Ale jeho majitel se ho nechtěl vzdát, tak už jsem to vzdal," vysvětluje Jiří Pivka.