Z nemoci se již vyléčily více než tři pětiny lidí, konkrétně 5422. Úmrtí je 297, na sobotu připadá jedno a jedno na dnešek. Aktuálně se s nemocí potýká 2738 lidí. Současně dál ubývá lidí, kteří jsou s nákazou v nemocnicích. Od sobotního rána jejich počet klesl o dalších osm na 175, 39 z nich je v těžkém stavu.

ON-LINE ke koronaviru ZDE

Podíl nově objevených nemocných na počtu testů se od 2. května držel pod jedním procentem nebo těsně kolem této hodnoty. Od té doby byl nejvýše ve čtvrtek, kdy přibylo 82 prokázaných případů covidu-19 a nákaza se podle aktualizovaných údajů ministerstva prokázala u 1,19 procenta provedených testů. Laboratoře v tento den provedly ale zhruba o 2600 testů více než v sobotu.

Nejvíce případů nákazy zůstává v Praze, kde ministerstvo eviduje od počátku epidemie 1959 případů koronaviru. V hlavním městě je nejhorší situace i v přepočtu na počet obyvatel, na 100 tisíc lidí tam připadá téměř 150 nakažených. Následuje Karlovarský kraj s 147 nakaženými na 100 tisíc obyvatel. Naopak nejnižší je toto číslo na jihu Čech, kde evidují 28 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

První nákaza koronavirem se v Česku prokázala 1. března, první nakažený člověk zemřel o tři týdny později.

Konec nouzového stavu

S ohledem na příznivou epidemiologickou situaci vláda od konce dubna postupně uvolňuje opatření, kterými od března omezila volný pohyb a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity.

O půlnoci na pondělí skončí i nouzový stav, který vláda kvůli epidemii vyhlásila 12. března, nicméně i po jeho skončení některá bezpečnostní opatření zůstávají v platnosti. Místo krizového zákona však budou platit podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Další vlna uvolňování opatření včetně nošení roušek venku má následovat 25. května.