Počet lidí vyléčených z covidu-19 za neděli stoupl jen o jednoho na 5468 a přibyla dvě úmrtí nakažených koronavirem na celkových 298. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

K dnešním 09:00 činil počet potvrzených případů nákazy koronavirem 8480, takže za dnešek zatím přibylo pět nových případů. Počet vyléčených a zemřelých se dnes zatím oproti neděli nezměnil. V nemocnicích je podle aktuálních údajů ministerstva 166 lidí.

Denní nárůst počtu potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku v posledních dnech klesal. V neděli tak byl nejnižší za posledních osm dní. V posledních dnech ale zároveň výrazně klesl počet provedených testů, a to z více než 8700 v úterý 12. května až na 3310 v neděli 17. května. Podíl nově zaznamenaných případů nákazy na množství testů v minulém týdnu značně kolísal. Třeba v úterý činil 0,52 procenta, ve čtvrtek a sobotu přesáhl jedno procento a v neděli opět klesl na 0,6 procenta.

O víkendu výrazně zpomalil denní přírůstek vyléčených. Zatímco v předchozích dnech minulého týdne přibývalo denně lidí vyléčených z covidu-19 o desítky, v sobotu i neděli klesl nárůst na jednotky lidí. Poslední čtyři dny zároveň znovu roste počet aktuálně nemocných lidí s covidem-19. V neděli dosáhl 2709, takže od středy stoupl o více než stovku. Množství aktuálně nemocných předtím asi od poloviny dubna až do středy 13. května vytrvale klesalo.

Prvenství Prahy 

Nejvíce dosud potvrzených případů nákazy je v Praze, a to k dnešním 09:00 celkem 1964. V hlavním městě je také největší podíl případů nákazy na počet obyvatel. Na sto tisíc obyvatel Prahy připadá zhruba 151 nakažených. Naopak v jižních Čechách evidují zhruba 28 nakažených na sto tisíc obyvatel, což je nejméně v Česku.

První potvrzené případy nákazy koronavirem se v Česku objevily 1. března. První nakažený člověk zemřel o tři týdny později. S ohledem na příznivou epidemiologickou situaci vláda od konce dubna postupně uvolňuje opatření, kterými od března omezila volný pohyb a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity. Další vlna uvolňování včetně nošení roušek venku má následovat 25. května.