S nasazenou rouškou Koráb nastoupil směnu už v půl šesté, musí totiž převzít a naložit zásilky, které v rozlehlé hale chrlí ke kurýrům jednu za druhou hadovitá válečková dráha.

Před Vánocemi se odtamtud každý pracovní den rozjede k zákazníkům 188 kurýrů, ve třídírně pak pracuje dalších čtyřicet zaměstnanců a brigádníků.

V této pro přepravce hlavní sezoně funguje depo nonstop. „Do půlnoci zásilky od odesílatelů svážíme, od půlnoci začíná ranní směna se základním tříděním balíků na lince, abychom vše zvládli a kurýři mohli od rána zase rozvážet,“ říká manažer měnínského depa Jiří Trčka.

Zdroj: DENÍK/ArchivZásilky míří buď přímo k adresátům v Jihomoravském kraji, nebo do dalšího svozového depa společnosti v České republice.

Balík zaměstnanci nejprve zaevidují, zváží a dostane číslo trasy. Jakmile si zásilku převezme určený kurýr, naskenuje si kód zásilky a stejně pokračuje u dalších balíků. „Systém mu postupně určí ideální trasu rozvozu. Po potvrzení zákazníkovi přijde sms zpráva o čase doručení,“ popisuje specialista pro práci s dopravci a kurýry Václav Pitauer.

Měnínské depo patří k největším v síti přepravce u nás. Podle zástupců společnosti tam kurýři v předvánočním shonu naloží a rozvezou celkem asi dvacet tisíc zásilek. „Dalších až pětadvacet tisíc balíků k nám na depo svezou kurýři odpoledne,“ přibližuje Trčka.

V Brně podle něj kurýr obslouží denně až sto padesát adres, na okresních cestách zhruba devadesát. „Poslední týden před Vánocemi je vždy nejnáročnější, velkou zátěž ale letos zažíváme už od listopadu,“ podotýká manažer.

Kurýři firmy budou doručovat zásilky lidem až do středy před Štědrým dnem, kdo ale otálel a odešle balík na poslední chvíli až nyní, dočká se ho patrně nejdřív mezi svátky.

Budova na adrese Zámečnická 2 v centru Brna.
Infocentrum se stěhuje. Turistům přiblíží Brno i jih Moravy ze Zámečnické ulice

Přepravci si letos na nedostatek zakázek rozhodně nestěžují, naopak. „Obecně v době koronakrize zákazníci posílají více zásilek, oproti loňsku máme v našem depu nárůst o padesát procent. U svozu balíků je to šedesát procent,“ srovnává za DPD Trčka.

Kurýr Koráb už má před devátou ráno dodávku téměř plnou a připravuje se vyrazit na svou určenou trasu. „Že by byli lidé doma před Vánocemi víc nervóznější, ani nepociťuju. Rozvážení mě baví, a tak se na ně i přes roušku usmívám, možná to pomáhá,“ směje se.