Ve videu, které původně vyvěsil server Aeronet, vystupuje žák jménem Mirek. Moderátor se ho ptá na poměry, které od školního roku 2022/2023 na blíže nespecifikované škole vládnou. „Řekli nám, že odejdou tři výborní angličtináři, místo nich tam dali tři učitelky z Ukrajiny. Jedna uměla anglicky dobře, ale ty dvě na nás začaly časem mluvit ukrajinsky, měli jsme takovou ukrajinštino-angličtinu,“ líčí na videu.

K personálním změnám mělo dojít i u klíčových předmětů včetně češtiny. „Jenom aby tam mohli nastoupit Ukrajinci,“ vysvětloval Mirek.

Soud, verdikt, vražda. Ilustrační foto.
Soud osvobodil učitelku obžalovanou za popírání zločinů na Ukrajině

Nová češtinářka neměla jazyk ani ovládat. „Paní učitelka neumí gramatiku, její čeština je na úrovni žáka 4., 5. třídy. Probírá s námi jen větné rozbory,“ pokračoval. Žákům měly být podstrkovány pracovní listy s pobídkou výuky ukrajinštiny a jazyk používán i ve výuce.

Příchod ukrajinských spolužáků měl zhoršit pohodlí a podmínky těch českých. Třídy na škole se prý staly převážně ukrajinskými, české děti končily v zadních lavicích bez pozornosti učitelů. Pedagogové pak měli cíleně také přehlížet šikanu mezi dětmi.

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: DeníkIdentita školy ale ani jednou v rozhovoru nezazní. Deník proto oslovil přímo moderátora rozhovoru, Matouše Svobodu, s prosbou o identifikaci. Odmítl. „Já se omlouvám, ale i když bych rád, nemůžu na toto téma nic říct. Momentálně je mi vyhrožováno. Proberu to s právníkem,“ odpověděl. 

Právním zástupcem Svobody je Jindřich Rajchl, lídr strany PRO. Ten rovněž identitu školy nesdělil. „Předmětný rozhovor jsem sice zhlédl, ale nijak jsem se k němu nevyjadřoval a ani jedním slovem jej nekomentoval. Ani to nemám do budoucna v plánu. Sám jsem totiž s dotyčným žákem nikdy nemluvil, osobně jej neznám, a tudíž ani nemohu zhodnotit validitu jím poskytovaných informací,“ sdělil Rajchl Deníku.

Bombardování Mariupolu v dubnu 2022
ČR se šíří videa o Ukrajině údajně britského novináře Millera. Píše ale pro Írán

Podle serveru Manipulátoři.cz se jedná o pohádku a jednu z mnoha fakenews, které Svoboda šíří. Upozorňuje také na to, že z webu Aeronet už video zmizelo, a to kvůli zásahu rodičů žáka. „Videa byla stažena, protože se dostala k rodičům a ti zjistili, že si dítě vše vymyslelo, aby bylo zajímavé. Zároveň bylo z videa zřejmé, že Matouš Svoboda chlapce tlačí k odpovědím, které chce slyšet. Video tedy zmizelo, příspěvky se však šíří dál,“ upozorňuje web. Podle Svobody video zmizelo kvůli ochraně žáka.

Deník provedl vlastní průzkum a rešerši personálního obsazení učitelských sborů na všech veřejných základních školách v Praze, ve všech městských částech. Angličtinu současně tři učitelky ukrajinského původu učí pouze na jedné z nich. Pracovní poměry minimálně dvou dotyčných ale podle zjištění Deníku začaly už několik let před válkou na Ukrajině.

Děti k dezinformacím využívají vzácně

Nepotvrzené a pravděpodobně úplně vymyšlené informace ve videu poskytuje nezletilý chlapec. Podle odborníka na dezinformační scénu, analytika Institutu pro politiku a společnost Karla Sála je využívání dětí k šíření dezinformačních narativů vzácné. „Je to velmi málo časté proto, že politická indoktrinace dětí jakýmkoli směrem je něco, co celkově společnost odmítá a nepřijímá dobře,“ vysvětlil.

Jana Peterková u soudu, 21. března 2023
Česká republika neexistuje! Dezinformační kampaně přecházejí v útoky na stát

Přímo na děti a mládež dezinformace nejspíš nijak necílí, určená je pro dospělé publikum. „Pokud se dezinformátoři rozhodnou využít dítě, je to za účelem přitáhnout na sebe větší pozornost, a zasáhnout tak větší okruh příjemců,“ doplnil Sála.