Předchozí
1 z 4
Další

Zbyněk Koplík při pražském utkání New York Rangers s Tampou.Zdroj: archiv Zbyňka KoplíkaPříjmení Koplík je na Hodonínsku dost frekventované a především fotbalovým fanouškům dobře známé. „Je nás opravdu hodně. Ve fotbale jsou asi nejznámější mí dva bratranci – Lukáš je dlouholetou oporou Mutěnic a Petr je teď ve vedení Baníku Ratíškovice,“ připomíná Zbyněk Koplík, který byl sám talentovaným brankářem.

„V Ratíškovicích jsem si zahrál nejvýš divizi, ale jako dorostenec jsem ještě zažil druholigovou éru, kdy Baník dokonce postoupil do finále Českého poháru. Když byl tehdy první gólman Pavel Barcuch zraněný, tak jsem se dostal párkrát na lavičku. Dokonce si pamatuji, že jsem byl i v tehdy ještě druholigové Plzni. Tam jsme uhráli cennou remízu 1:1 a trochu to slavili, takže jsem pak málem neudělal maturitu. Nestihl jsem se naučit poslední otázku do angličtiny a zrovna tu jsem si samozřejmě vytáhl. Nakonec to ale dopadlo dobře, nějak jsem to ukoulel na trojku,“ přidává úsměvnou historku.

V Pivnici Na Smyku se schází (nejen) sportovní fanoušci z Ratíškovic a blízkého okolí.Zdroj: archiv Zbyňka KoplíkaPo ukončení aktivní sportovní kariéry přešel na dráhu hospodského. Jeho kladný vztah ke sportu se promítá i do atmosféry Pivnice Na Smyku. „V televizi tady běží skoro pořád nějaký fotbal, po zápasech se tady schází fanoušci Baníku. Jsem velký příznivec hokejistů New York Rangers a fotbalistů Arsenalu, u nás fandím Spartě. Dresy těchto týmů visely v hospodě dlouho na zdi, ale manželka mi nadávala, že se pak dělají čmouhy na zdi, tak jsem je sundal,“ usmívá se restauratér, který musel v posledních měsících bojovat s nařízeními kvůli koronaviru.

„Samozřejmě nás to ekonomicky taky zasáhlo, ale jsme jen malá hospůdka, takže to nebylo tak strašné. Navíc jsme se domluvili s majitelem na slevě nájemného, takže bychom to nějak měli přežít,“ věří Koplík.

Zbyněk Koplík s divizním týmem Baníku Ratíškovice (v horní řadě třetí zleva).Zdroj: archiv Zbyňka KoplíkaPřestože se v mládí víc věnoval fotbalu, jeho největší sportovní láskou jsou hokejisté New York Rangers ze zámořské NHL. „Začalo to někdy v devadesátých letech. Měli tehdy výborný tým, v němž hrály hvězdy jako Mark Messier, Brian Leetch nebo Mike Richter. Měl jsem velkou radost, když v roce 1994 vyhráli Stanley Cup. Nepoštěstilo se mi být na jejich zápase přímo v Americe, ale částečně jsem si to vynahradil v roce 2008, kdy hráli Rangers v Praze proti Tampě. To byl obrovský zážitek. Už byl v týmu vynikající švédský gólman Henrik Lundqvist, který je pro mě srdeční záležitostí,“ vyznává se Koplík.

Zbyněk Koplík s půvabnou chotí Janou.Zdroj: archiv Zbyňka KoplíkaAktivně jsou však pro něj nyní sportem číslo jedna šipky. „Hrajeme Ratíškovickou hospodskou ligu, v níž je osm týmů od nás, dva z Dubňan a další z Milotic. Hned tři týmy mají domácí hřiště u nás v hospodě, což pomůže i s vyšší tržbou během zápasů. Hlavně je to však zábava. Navíc se nám docela daří, takže šipkařské trofeje už naši hospodu slušně zaplnily. Místo fotbalových a hokejových dresů tady teď máme poháry ze šipek,“ usmívá se Zbyněk Koplík, s nímž nastupuje v jednom týmu dokonce i jeho manželka Jana.