Zlevňování potravin potvrzují i výsledky srovnání akčních cen, které Česká distribuční uskutečnila. V červenci by lidé za stejně velký nákup oproti únoru ušetřili sto korun, zaplatili by tedy o 13 procent méně. „Největší pokles cen pozorujeme u vajec, která zlevnila více než o třetinu. Mléko nebo vepřová pečeně jsou levnější o 25 procent,“ konstatoval Staněk.

S vyššími cenami musí zákazníci počítat naopak při nákupu jablek nebo brambor. „Tím, jak u brambor a jablek docházejí zásoby z loňské sklizně, je jich do slevových akcí již nedostatek, a proto se slevy soustředí na jiné potraviny,“ vysvětlil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

I když letos bylo obílí dost, Češi očekávat zlevnění pečiva nemají. Proč? Pekaři se topí v dluzích
Českého obilí bude dost. Zlevnění pečiva ale nehrozí, pekaři se topí v dluzích

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka od počátku roku zpomalilo tempo růstu cen zemědělských výrobců. „Ceny se tedy ustálily už na samotném začátku řetězce výroby potravin a v posledních dvou měsících dokonce meziročně poklesly,“ uvedl Novák.

„Ještě více se to promítne v druhé polovině tohoto roku,“ tvrdí Novák.

O slevové akce roste zájem

Podíl slevových akcí na prodejích v obchodních řetězcích stále roste. „Nyní se ve slevách prodá 62 procent potravin a obchody výrazně zrychlují nabídku svých privátních značek, které nabízejí stejnou kvalitu, ale lepší cenu než podobné značkové výrobky,“ prohlásil Prouza. Očekává, že ještě více než dosud poroste význam věrnostních programů řetězců.

Nižší prodeje potravin se projevily také v poklesu tržeb maloobchodu. Podle Českého statistického úřadu v červnu oproti stejnému měsíci předchozího roku klesly tržby ve specializovaných prodejnách potravin o 4,1 procenta.