Předchozí
1 z 11
Další

Spojené státy

Studenti v USA navštěvují školu od září do června. Školní rok je podle konkrétního zařízení rozdělen na dva nebo čtyři semestry. Kratší prázdniny bývají v prosinci, únoru a dubnu, celkem žáci ve škole stráví 180 dní v roce. Vyučovací den obvykle trvá od 7.30 do 14.30. Školský systém vyžaduje jedenáctiletou docházku, ale většina studentů absolvuje alespoň dvanáct let.

Obvyklý počet žáků ve třídě: 23

Září patří dětem
Předplaťte si Deník.cz a čtěte vše bez omezení. Navíc získáte zdarma unikátní e-knihu Hobby s dětmi, plnou rad a tipů, jak kvalitně trávit čas se svými dětmi.

Austrálie

Žáci v Austrálii navštěvují školu 200 dní v roce. Jejich školní rok trvá od února do konce listopadu, v prosinci a lednu si užívají letní prázdniny. Školní rok je rozdělen do čtyř semestrů, přičemž každý semestr trvá 9 až 11 týdnů a mezitím jsou dva týdny volna. Typický školní den trvá od 9.00 do 15.30.

Obvyklý počet žáků ve třídě: 24

Brazílie

Tady mají stejné letní prázdniny jako v Austrálii (prosinec, leden). Školní den trvá obvykle od 7.00 do poledne, kdy jdou žáci domů na oběd. Většina škol vyžaduje, aby studenti nosili uniformu.

Obvyklý počet žáků ve třídě: 23 a více

Kostarika

Kostarika byla jednou z prvních zemí ve Střední a Jižní Americe, která poskytovala veřejné vzdělávání zdarma. Školní rok tu trvá od února do konce listopadu. Studenti mají prázdniny cca dva měsíce – od prosince do února, také část července.

Obvyklý počet žáků ve třídě: 28

Čína

Školní rok obvykle trvá od začátku září do poloviny července. Prázdniny však děti obvykle tráví letními kurzy nebo přípravou na přijímací zkoušky. Průměrný vyučovací den probíhá od 7.30 do 17.00 s dvouhodinovou přestávkou na oběd. Čínský jazyk a matematické dovednosti bývají testovány na konci každého roku.

Obvyklý počet žáků ve třídě: 30

Mexiko

Školní rok trvá od září do června. Studenti chodí do školy od pondělí do pátku, v sobotu mají volitelnou výuku. Uniformy na základní i střední škole jsou povinně.

Obvyklý počet žáků ve třídě: 24

Rusko

Školní rok je rozdělen na čtvrtiny se začátkem v září a koncem v květnu, kdy začínají letní prázdniny. Další prázdniny bývají ještě v listopadu, na přelomu prosince a ledna a v březnu. Průměrně trvá výukaod 8.00 do 15.00.

Obvyklý počet žáků ve třídě: 16

Japonsko

Akademický rok většiny škol začíná v dubnu, končí následující březen a je třikrát rozdělen prázdninami – v létě, zimě a na jaře. Jsou vyžadovány uniformy a existují rozsáhlá pravidla pro účesy, boty, ponožky, délku sukně, make-up či doplňky.

Obvyklý počet žáků ve třídě: 29

Keňa

Školní rok je rozdělen na tři semestry, každý v délce 13 týdnů, mezitím jsou prázdniny. Průměrná výuka je od 8.00 do 16.00. Ve státních školách jsou povinné uniformy.

Obvyklý počet žáků ve třídě: 30

Írán

Studenti v Íránu chodí do školy cca 200 dnů – od září do června. Dívky a chlapci se vzdělávají odděleně, dívky mají obvykle učitelky, zatímco chlapce vyučují muži. Na univerzitní úrovni pak muži i ženy studují společně.

Obvyklý počet žáků ve třídě: 27

Francie

Výuka většinou probíhá od 8.00 do 16.00 s dvouhodinovou přestávkou na oběd. Školní rok trvá od srpna do června a je rozdělen na čtyři sedmitýdenní bloky, mezi nimiž je jeden až dva týdny prázdnin. Uniformy se nevyžadují, ale náboženské oděvy jakéhokoli druhu jsou zakázány.

Obvyklý počet žáků ve třídě: 23