On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

V úterý přibylo 61 nakažených, ve středu 74, ve čtvrtek 33, v pátek 59 a v sobotu 77. V sobotu v Česku stoupl poměr nakažených covidem-19 k počtu testovaných na 1,55 procenta, vyšší byl naposledy 25. dubna. Jen o něco málo nižší byl tento poměr v pondělí, od úterý se ale držel pod jedním procentem. Nejnižší byl v tomto týdnu ve čtvrtek, kdy klesl na 0,45 procenta, což je nejnižší úroveň od začátku května.

V posledních dnech v Česku opět narůstá množství aktuálně nemocných, které představuje počet potvrzených případů nákazy koronavirem po odečtení vyléčených a zemřelých. Předtím jejich počet asi od poloviny dubna, kdy činil zhruba 4800 lidí, vytrvale klesal.

Podle hygieniků jsou nyní problémem lokální ohniska, v současné době zejména na Karvinsku v Dole Darkov. Plošné testování v souvislosti s tamní situací odhalilo 212 případů onemocnění covid-19, řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Na Karvinsku se proto v pondělí nezruší zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních a nepovolí se ani hromadné akce nad 100 osob.

Nejvíce případů nákazy je stále v Praze, a to 2032. Následuje Moravskoslezský kraj s 1467 infikovanými a Středočeský kraj s 1049 nakaženými. Naopak nejnižší počet lidí s covidem-19 je na jihu Čech a na Vysočině. V Jihočeském kraji onemocnělo 181 lidí, na Vysočině o čtyři víc. I s přihlédnutím k počtu obyvatel je situace nejhorší v hlavním městě, kde na každých 100 tisíc obyvatel připadá téměř 156 nakažených. V Karlovarském kraji je to 153 případů a v Moravskoslezském téměř 122 případů na 100 tisíc obyvatel. Naopak v jižních Čechách se podíl drží na přibližně 28 nakažených na 100 tisíc obyvatel, což je nejméně v Česku.

První potvrzené případy nákazy koronavirem se v Česku objevily 1. března. První nakažený člověk zemřel o tři týdny později. S ohledem na příznivou epidemiologickou situaci vláda od konce dubna postupně uvolňuje opatření, kterými od března omezila volný pohyb a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity.

Další vlna uvolňování restriktivních opatření čeká zemi v pondělí, kdy se otevřou například restaurace, hotely, další provozovny či školy na prvním stupni. Venku pro lidi v aspoň dvoumetrových odstupech nebo pokud budou jen se členy své domácnosti přestane platit povinnost zakrývání nosu a úst.