Předchozí
1 z 5
Další

Marcela a Martin Šafářovi před svým Včelařstvím Ježov.Marcela a Martin Šafářovi před svým Včelařstvím Ježov.Zdroj: Deník/Petr Turek

Ptali se totiž i na různé pomůcky pro včelaře. „Tak jsme se rozhodli, že zkusíme otevřít včelařský obchod,“ říká Šafář. Ideální místo pro něj objevili jen kousek od vlastního domu. Pronajali si část objektu tamní samoobsluhy. „Otevírali jsme sice s tím rizikem, že je prodejna mimo město. Jenže tam by byl problém s vysokým nájemným,“ přibližuje volbu. Na začátku léta tak mohou oslavit pět let prodejny. Kromě toho spustili i e-shop na webové adrese Uvčelky.cz. „Letos začal poměrně slušně prosperovat,“ říká spokojený Martin Šafář.

U Šafářů se včelaří už od mala.U Šafářů se včelaří už od mala.Zdroj: Šafářovi

A jak si s manželkou rozdělili pracovní role? „Kdo má čas, tak pracuje. Vzájemně si pomáháme. Kromě včelařské prodejny máme i padesát včelstev, takže kolem včel je starostí dost. Do toho děti, máme tak pořád co dělat,“ svěřuje se ježovský milovník včel.

K nim se snaží přilákat oba syny, jak toho šestnáctiletého, tak i pětiletého. Paradoxně ten druhý má ke včelám blíž, takže si už vyzkoušel i malou včelařskou kombinézu. „Chodí ke včelkám se mnou,“ říká spokojený tatínek.

Včelařská prodejna v Ježově.Včelařská prodejna v Ježově.Zdroj: Deník/Petr Turek

V rodinném včelařském krámku ale nemají jen včelařské potřeby. Nějakou tu dobrotu si tam vyberou nejen děti, ale i starší ročníky. Ti menší si smlsnou na medových bonbonech či lízátkách. Dospělí si mohou pochutnat na medovině. „Tu si děláme sami,“ říká hrdě Šafář. A ženy? Ty si tady mohou vybrat kosmetiku, na jejímž vzniku se podílely opět včely.

U Šafářů se včelaří už od mala.U Šafářů se včelaří už od mala.Zdroj: Šafářovi

Ježovští jsou navíc i výhradními dovozci apiterapeutických přípravků přímo z Chorvatska pro Česko i Slovensko. Při apiterapii jde o léčbu člověka pomocí včel a jejich produktů. „Dostali jsme se k ní tak nějak náhodou. Jejich výrobci totiž připravují i krmivo pro včely. Byl jsem se s nimi setkat přímo v Chorvatsku, nedaleko Zagrebu,“ připomíná cestu k chorvatské metropoli. V Ježově se tak člověk setká s různými léčivými medo-propolisovými sirupy, mateří kašičkou v ampulkách či medovou pastou, která má například zvýšit duševní pohodu.

Marcela a Martin Šafářovi před svým Včelařstvím Ježov.Marcela a Martin Šafářovi před svým Včelařstvím Ježov.Zdroj: Deník/Petr Turek

Tu by nemělo narušit ani žihadlo. „Říkám, žihadlo je poklad. Jen člověk nesmí být alergik. Dokonce doktor Terč, zakladatel a propagátor apiterapie, pozoroval hojivé a uvolňující účinky včelích žihadel na vlastním organismu,“ přibližuje včelař, který už vyhlíží první letošní med. „Čekáme na novou snůšku od našich včelek. Jelikož máme chladné jaro, tak předpokládám, že bude až někdy koncem května. Až pořádně rozkvetou ovocné stromy,“ dodává Martin Šafář.