Jaká je realita čtyři roky před mistrovstvím? Lepší, než katastrofické scénáře naznačovaly. Sice se počet stadionů z původních 12 snížil na osm, většina z nich je ale v pokročilé fázi výstavby.

Fotbalové utkání HET ligy mezi celky SK Slavia Praha a 1. FC Slovácko 29. dubna v Praze. Milan Škoda.
Z hvězdy mentorem? Kapitán Slavie Škoda jedná o nové smlouvě

„Khalifa International Stadium je plně funkční, příští rok se na něm bude konat mistrovství světa v atletice. Lidé se nemusejí bát přehnaných teplot, všechny stadiony budou plně klimatizované,“ prozrazuje za pořadatelskou zemi Bradley Habana, který nás provází interaktivní výstavou FIFA Pavilion v katarském hlavním městě Dauhá. Expozici najdete v mrakodrapu Al Bidda Tower, který má tvar trofeje určené vítězi mistrov-ství světa.

Budoucnost stadionů

Celkem osm obřích stadionů s kapacitou od 40 do 80 tisíc návštěvníků vzniká v Dauhá a jeho nejbližším okolí.

„Katarské mistrovství bude unikátní také v tom, že to bude první šampionát, kde budete moci navštívit všechna tři utkání hraná v jediném dni,“ pokračuje Habana. „Všechny stadiony budou od sebe vzdálené maximálně hodinu cesty.“

V rychle se rozrůstajícím městě momentálně žije zhruba 1,3 milionu lidí, tedy podobně jako v Praze. Není osm obřích stadionů příliš velký luxus a nehrozí jim osud slavných, ale dnes již chátrajících olympijských stadionů například v Pekingu či Aténách? Pořadatelé šampionátu proti tomu chtějí bojovat poměrně neotřele.

Brankář Liverpoolu Alisson Becker.
Měli jsme za něho zaplatit víc. Liverpool po postupu oslavuje gólmana Alissona

„Z osmi stadionů nezůstane stejný ani jediný. U Khalifa International Stadium se zvýší kapacita a bude hlavním naším stadionem pro pořádání velkých světových akcí, naopak Ras Abu Aboud Stadium půjde celý k zemi. Bude postaven z obchodních kontejnerů, které se po mistrovství rozeberou a věnují jiné zemi,“ vysvětluje Habana. U zbylých stadionů dojde k výraznému snížení kapacity a vedle místní fotbalové ligy budou sloužit nejrůznějším lokálním komunitám.

Ty se podílely již na projektech a okolí stadionů již při otevření bude odpovídat jejich potřebám.

Když přijedou přes dva miliony lidí

V celém Kataru žije kolem 2,6 milionu obyvatel. Místní přitom mají výraznou menšinu. Během měsíce, kdy se bude šampionát pořádat, má do malé země v Perském zálivu přicestovat kolem dvou milionů lidí.

„V současnosti je v Kataru zhruba 120 hotelů a místa, kde by se mohly stavět další, není mnoho,“ vysvětluje Mustafa z turistické agentury Discover Qatar. „Máme tři řešení, jak zajistit dostatečné kapacity. První je zbudování nových hotelů, ať už v poušti, nebo na nově vznikajících poloostrovech a ostrovech,“ popisuje Mustafa nejnovější trend mořských států, jako jsou Katar, Spojené arabské emiráty nebo Macao.

Fotbalové utkání HET ligy mezi celky AC Sparta Praha a FC Fastav Zlín 4. května v Praze. David Lafata.
Soupeři na Letnou už nejezdí s respektem. Obětujte sezonu, radí klubu Lafata

„Dále plánujeme postavit obří klimatizované stany v poušti. A také si chceme pronajmout obří zaoceánské lodi, které budou fungovat jako hotely,“ dodává Mustafa.

Katar se otevírá světu

V současnosti v Dauhá probíhá především obří výstavba infrastruktury. Hlavním projektem je zcela nové metro, které se staví právě pro potřeby šampionátu.

„Budou tu tři trasy s 37 zastávkami, které by měly být schopné přepravit až 600 tisíc pasažérů denně,“ uvádí Bradley Habana. Dále v Kataru v souvislosti s šampionátem vzniká celkem 900 kilometrů nových silnic. Lidé také budou moci využívat vlaky a lodě.

Zároveň tu vznikají nejrůznější tunely a nadchody pro pěší. To vše má zajistit právě unikátní možnost dostat se z jednoho stadionu do dalšího za pouhou hodinu.

Vítězslav Lavička
Trenér Lavička končí u jednadvacítky. Povedou jeho další kroky na Spartu?

Myšlenka ucházet se o pořádání mistrovství světa ve fotbale je součástí většího plánu Katar 2030. Ten počítá s investicemi do infrastruktury, vzdělání místních lidí a také proměnu země Perského zálivu v turistickou destinaci.

„Katar je letos novinkou v naší nabídce, ale velmi rychle si našel oblibu u klientů. Je to země, která se otevírá turistům, což jistě souvisí právě i s tím, že se tam za 4 roky bude hrát mistrovství světa ve fotbale. Katar se už teď chce ukázat jako bezpečná přátelská země s vynikajícími službami, která má turistům co nabídnout,“ prozrazuje mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk.

„Katar nabízí ideální podmínky pro plážovou dovolenou, ale zároveň i dost možností pro klienty, kteří nechtějí celou dovolenou strávit na pláži. Jsou tu krásná muzea a galerie, výborné nákupní možnosti a na jednom místě se tu potkává architektura supermoderních mrakodrapů s částmi města, kde to ještě dýchá historií doby, kdy Katar nebyl ropnou velmocí,“ připomíná Bezděk.

Antonín Panenka.
Legenda. Antonín Panenka slaví 70. narozeniny, stylově v Ďolíčku