Vylíhnutí mláďat z vajíček. Krmení. Spánek. Lidi z celého světa uchvátil online přenos z hnízda sov pálených v britské vesnici Thixendale. Kameru umístil do hnízda umělec zabývající se divokou přírodou Robert Fuller a jeho video má již přes 1,2 milionu odběratelů ze všech koutů zeměkoule. „Každodenně si přenos zapínají tisíce lidí, přičemž sledující jsou třeba i z USA či Japonska. A jeden bar v Nizozemsku dokonce přenos z hnízda začal pouštět na velkoplošné obrazovce, kde jindy majitel pouštěl pro hosty sportovní utkání,“ píše BBC

Ačkoli to laika možná překvapí, krokodýli patří mezi velmi rychlé plavce.
Krokodýl se stal hvězdou internetu, lidé se po zhlédnutí videa neubrání smíchu

Soví hit začal zcela nevinně - autor videopřenosu Fuller se v době koronavirových lockdownů nudil, a tak na platformu Youtube umístil video z kamery, kterou dříve nasadil do hnízda sov pálených. „Od té chvíle mu lidé z celého světa začali posílat selfie, na kterých je vidět, jak sledují sovy. Například jedna skupinka se dívala na video z hnízda při čekání na vstup na Sochu svobody v New Yorku,“ zmiňuje BBC.

Nyní lze na Fullerově kanálu na platformě Youtube sledovat už dva online přenosy. Jeden pochází z hnízda sov pálených, a doplněný je o záběry z hnízda puštíků obecných a poštolek. Součástí přenosu je také pohled z další kamery, která je zase umístěna tak, aby lidé mohli sledovat ptáky vyskytující se v britských zahradách. 

Zdroj: Youtube

V hnízdě sov pálených i puštíků obecných jsou aktuálně mláďata. Fuller na platformu Youtube pravidelně umisťuje i kratší videa, sestřih toho nejlepšího, co se v předchozích dnech v hnízdě odehrálo.

Soví radost

Pod videi se hromadí pochvalné komentáře sledujících. A i lidé z nizozemského baru, který začal záběry z hnízda vysílat na velkoplošných televizích místo tradičních sportovních přenosů, si toto rozhodnutí nemohou vynachválit. „Reakce zákazníků jsou velmi pozitivní. Přenos přináší radost. Je to velmi uklidňující, na rozdíl třeba od sportovních přenosů, při kterých všichni jen křičí. Takto si to všichni jednoduše užívají,“ vyjádřil se zaměstnanec baru Niels Van Dalen pro BBC.

V Osvinově narazíte na cedule upozorňující na výskyt hadů. Právě provoz na silnicích stojí za rapidním snížením stavů užovek stromových v posledních letech.
Můj soused užovka. Vzácný druh sdílí s lidmi i koupelny

I v České republice existují populární videopřenosy z ptačích hnízd. Oblíbené jsou například záběry z hnízd čápů. Na youtube lze aktuálně sledovat třeba přenos z čapího hnízda v Bohuslavicích u Trutnova nebo z hnízda v obci Mladé Buky či z hnízda v Ústí nad Orlicí. Ve všech jsou aktuálně mláďata.

Přímé přenosy z některých výběhů zvířat nabízí i mnohé české zoologické zahrady. Například na webu Zoo Brno mohou lidé sledovat přímé přenosy z výběhů lvů konžských či lední medvědice. Třeba pražská zoo pak nabízí videopřenos z Údolí slonů