Byla by to taková nezajímavá větší vesnice s necelými dvěma tisíci obyvatel v západním Maďarsku mezi městy Tatabánya a Székesfehérvár. Felcsút měl ale "štěstí". Mládí tu totiž prožil maďarský premiér Viktor Orbán, který tu dodnes vlastní menší venkovský domek se zahradou.

Díky tomu je dnes Felcsút nejen asi nejznámější, ale podle některých žebříčků také statisticky nejbohatší vesnicí v Maďarsku, která v přepočtu na obyvatele předčí i nejbohatší obvody čtyřicet kilometrů vzdálené Budapešti. Rodina zdejšího dlouholetého starosty Lőrince Mészárose, dolarového miliardáře, patří k nejbohatším v Maďarsku.

Přistálo UFO? Ne, Orbán si postavil stadion

Co se to s Felscútem stalo je vidět už zdaleka, už od městečka Bicske, kde na nádraží pamatujícím v nezměněné podobě tak osmdesátá léta minulého století, staví vlak z Budapešti. V mírně zvlněné krajině je už zdaleka vidět obří šedivý chuchel, připomínají mimozemské UFO, které přistálo na kousek od kostela mezi vesnickými domy táhnoucími se kolem silnice.

Jak se autobus blíží k vesnici kolem idylických pastvin okolo potoka, kde se poklidně pasou krávy a koně, obludný objekt narůstá před očima. Že Felcsút není „normální“ vesnice, připomínají už nové budovy něčeho jako kongresové centrum hned na okraji vsi. Odtud pokračuje celý areál až k obludě v podobě obřího fotbalového stadionu. Je v malé svahu, který se svažuje v říčce. U samotné hlavní silnice je honosná vstupní budova Puskás Akadémie, pojmenované podle nejslavnějšího maďarského fotbalisty. Kolem je několik dalších budov postavených stejně jako stadion v postsovětsky kýčovitém stylu Orbánova oblíbeného maďarského architekta Imré Makovcze.

Maďarský premiér Viktor Orbán na předvolebním shromáždění ve městě Székesfehérvár, 1. dubna 2022.
V Maďarsku začaly volby. Sjednocená opozice soupeří s Viktorem Orbánem

To už se ale blížím k budově samotného stadionu, který s temnou střechou a mohutnými klenbami působí spíše jako podivný černokněžnický svatostánek, než jako místo, kam se chodí na fotbal.

Jsou tu skoro čtyři tisíce míst k sezení, dvakrát víc, než má obec obyvatel. Místní klub se před lety „spojil“ s jedním prvoligovým týmem a díky tomu postoupil bleskově až do první maďarské ligy. Zdejší Puskás Akadémie má kolem stadionu hned několik dalších fotbalových hřišť a další zázemí, které nikde jinde v Maďarsku nenajdete.

Vše pro syna fotbalistu

Důvod toho všeho najdete pár kroků od pokladny stadionu. Je to bílý, úhledný vesnický domek, na rozdíl od stadionu citlivě architektonicky zrekonstruovaný. Na chodníku před vchodem kvetou fialky, za plotem zlatý déšť. Kromě toho, že se svou úhledností liší od okolí, je jedinou připomínkou toho, že je to víkendový dům Viktora Orbána, maďarská vlajka vlající na štítu domu.

Normální člověk by se výstavbě takové obludnosti, jako je monstrózní stadion v sousedství svého domu, soudně bránil. Ne tak Viktor Orbán, od mládí fanatický fotbalista, který si ještě jako premiér chodil občas zahrát zápas. Zatímco jemu osobně se jako fotbalistovi excelovat nepodařilo, jako premiér zařídil slušnou fotbalovou kariéru svému synovi Gáspárovi Orbánovi.

Dvoutisícová vesnice Felscút, místo, kde Viktor Orbán prožil mládí.Dvoutisícová vesnice Felscút, místo, kde Viktor Orbán prožil mládí.Zdroj: Luboš Palata

Ten si za Puskás Akadémie, kterou jeho otec založil, zahrál i první maďarskou ligu a pár desítek minut i v evropských pohárech. Dnes je kazatelem a důstojníkem v maďarské armádě.

Stadion, který měl doslova přes ulici, však nebyl postaven z Orbánových peněz, ani ze státního rozpočtu, ale přispěli na něj s vládou spřátelení maďarští oligarchové, kteří na stadion otevřený v roce 2014 dali skoro čtyři miliardy forintů (asi 400 milionů korun). Kousek od stadionu byla za peníze z evropských fondů obnovena na vyhlídkové jízdy do nedalekého Székesfehérváru vyhlídková turistická železnice, u vesnice má vzniknout i letiště.

Lesk i bída Felcsútu

Ne všichni místní jsou ale Orbánovým stadionem a tím, že se tu odehrávají ligové zápasy, příliš nadšeni. „Vzalo nám to klid, na který jsme byli zvyklí,“ říká mi přes plot lámanou ruštinou jeden místní důchodce, který se dal přes chladné víkendové počasí do úklidu zahrady. „Ale zase tu má mnoho lidí práci,“ dodává. „Všechno má něco. Já bych radši ten klid.“

Vesnice je upravenější, než bývá zvykem. Silnice je nově vyasfaltovaná, jsou tu nové, osvětlené chodníky. Kolem nové budovy radnice je hned několik památníků, od hrdinů revoluce 1848, přes památník Trianonu až po monument věnovaný protikomunistické revoluci v roce 1956. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Poslyš Viktore, šokoval Zelenskyj zkoprnělého Orbána přímo na summitu EU

Za radnicí se staví nová velká škola, kostel má novou omítku, je tu několik budov skanzenu. Jinak je ale vesnice směsicí nových honosných staveb, obyčejných domků i zaneřáděných stavení, kde u vchodu mezi harampádím pobíhají slepice. 

Také místní obchod u kostela je jen takovou ušmudlanou samoobsluhou, kde se rozmýšlíte, jestli si tam koupíte něco k snědku. „Já Orbána volit budu. Pomohl nejen vesnici, ale i rodinám po celém Maďarsku,“ říká mi jednoduchou angličtinou třicátnice, která přišla do obchodu nakoupit. „Mám tři děti a mám pocit, že se stát o nás opravdu stará,“ tvrdí. „Ne, že by nemohlo být lépe, ale kdyby vyhrála opozice, tak lépe nebude.“