VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Hodonínsko

dnes 11:54

Horničtí důchodci chtějí své muzeum i pietní místo

Hovorany - O zřízení hornického muzea usiluje hovoranský Spolek hornických důchodců. V dřívějších letech byly totiž Hovorany na Hodonínsku vyhlášenou hornickou obcí. „Bývalí horníci se scházejí dodnes. Dodržujeme i různé hornické tradice,“ uvedl předseda spolku Ladislav Kosič.

včera 05:50

Opravy silnice na Slovensko vyženou kamiony z Hodonína

Hodonín /FOTOGALERIE/ – V pondělí mají začít práce na rozsáhlých opravách hlavního tahu na Slovensko přes Hodonín – silnice I/51. Potrvají až do začátku prosince. První na řadě je úsek Bratislavské ulice kolem bývalé tabákové továrny směrem ke státní hranici. „Silnice měli opravit už dávno. Nejhorší jsou místa kolem kanálů v blízkosti zámecké zdi, především cyklisté si tady musejí dávat pozor, aby se vyhnuli nebezpečným dírám,“ upozornila Júlia Lahová z Hodonína.

12.8.2018

Z Argentiny cestovala do Veselí nad Moravou. Za příběhem mládí svého dědečka

Veselí nad Moravou /FOTOGALERIE/ - Na druhou stranu zeměkoule zamířila na přelomu července a srpna María Elena Montechiari se svým šestnáctiletým synem Francescem. Z rodné argentinské metropole Buenos Aires vyrazili za poznáním minulosti svých předků na jih Moravy.

11.8.2018

Hladina Moravy a Baťova kanálu klesá, vůdci plavidel musí dávat pozor

Hodonínsko – Povodí Moravy od pátku upozorňuje na snižování plavebních hloubek v důsledku sucha. „Opatrnosti je třeba především na řece Moravě u Hodonína a na některých místech Baťova kanálu. Nepozornost vůdců plavidel může vést i k poškození lodí a člunů,“ sdělil mluvčí Povodí Petr Chmelař.

11.8.2018

Chovatelé lákají na největší a nejpestřejší výstavu zvířat do Kyjova

Kyjov /FOTOGALERIE/ – Oblíbené ukázky králičího hop, téměř šest set zvířat od skoro stovky vystavovatelů. „Tímto číslem se řadí mezi největší a nejpestřejší výstavy v historii kyjovských chovatelů,“ upozornil Jiří Rovenský, předseda Českého svazu chovatelů v Kyjově.

10.8.2018

Ratíškovickým hasičům posvětí farář nový zásahový vůz za sedm milionů korun

Ratíškovice – Nový zásahový vůz předají ratíškovickým dobrovolným hasičům zástupci obce tuto sobotu v pět hodin odpoledne.

10.8.2018

Poznají Napoleonovu milenku, Kyjov žije tancem a folklorem

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Pyrotechnické představení, perličky z Napoleonova života nebo ukázka každodenního vojenského života na návštěvníky čekají o víkendu ve Slavkově u Brna. Podívejte se i na přehled dalších zajímavých akcí z celé jižní Moravy.

9.8.2018

Legionáři lákají Bučovické, další zastávkou bude Kyjov

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ - Kopii legionářského vlaku z období let 1918 až 1920, kdy Češi a Slováci bojovali na ruské transsibiřské magistrále, si nyní mohou prohlédnout obyvatelé Bučovic na Vyškovsku. Na tamním nádraží bude takzvaný Legiovlak stát až do neděle. „Je o něj až nebývale velký zájem. Jen za první den jej navštívilo několik stovek lidí. Také jsem se byl podívat a stojí to za to,“ chválil bučovický starosta Jiří Horák.

9.8.2018

Vykradli benzinku. Zloděje zajímaly jen cigarety

Uhřice – Kyjovští policisté se zabývají případem ze středeční noci. Na benzínovou pumpu v Uhřicích přišli dva zloději. „Podařilo se jim vniknout do prodejny, avšak o pohonné hmoty zájem neměli. Uvnitř je především zajímaly cigarety. Ukradli zatím nezjištěné množství krabiček,“ řekla policejní mluvčí Kamila Haraštová.

9.8.2018

Komáři? Letos extrémně málo, hubí je sucho. Místo nich útočí agresivní muchničky

Jižní Morava /ANKETA/ – Krev sáli už před miliony let, jejich bzučení dodnes zneklidní i ty nejotrlejší. Letos se ale moc často neozývá. Komárů je na jižní Moravě extrémně málo. Může za to hlavně velké sucho. Přibylo naopak agresivních muchniček.

8.8.2018

Lidé kolabují z vedra, hroutí se i sportovci. Nezapomínejte pít, radí lékaři

Jižní Morava /ANKETA/ – Starší lidé, děti, ale i aktivní sportovci v těchto dnech kolabují v ulicích. Může za to extrémně horké počasí, které sužuje Jihomoravský kraj. Mdloby, dehydratace a úžehy zaměstnávají záchranáře i lékaře v nemocnicích.

7.8.2018

Padesát let od invaze vojsk do Československa: podělte se s námi o vzpomínky

Hodonínsko – V souvislosti s výročím padesáti let od okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy připravujeme vzpomínkové téma do týdeníku Slovácko, který vychází v týdnu od úterý 16. srpna, a do úterního Hodonínského deníku Rovnost, který vyjde 21. srpna.

7.8.2018

Vedra ženou k vodě. Rekordní návštěvnost koupališť sráží mizerný start července

Jižní Morava – Veronika Jakubíková z Vyškova už víc než týden vyráží den co den se svým pětiletým synem na koupaliště. „Nic jiného se dělat nedá. V těchto vedrech se nedá být ani doma ani jít třeba na procházku. U vody je nám nejlépe,“ řekla Jakubíková. Je tak jednou ze zhruba dvou tisíc lidí, kteří v uplynulém období vyškovské koupaliště denně navštívili.

6.8.2018

Veselím řidiči znovu projedou do tří týdnů. Skončí uzavírka pod železnicí

Veselí nad Moravou - Tah na Slovensko z Veselí nad Moravou na Hodonínsku se za necelé tři týdny uvolní. Pro řidiče totiž končí uzavírka silnice I/54 v podjezdu pod tamním železničním mostem. Pěší se průchodu dočkají o něco později, nyní jej musí obcházet.

6.8.2018

Ochrání kolo před zloději. Cyklověž v Hodoníně je hotová, v Břeclavi už funguje

Hodonín, Břeclav – Biketower, neboli cyklověž, která v minulých měsících vyrůstala v prostoru vedle vlakového nádraží v Hodoníně, je hotová. V uplynulých dnech ji město převzalo od zhotovitele.

6.8.2018

Boom vystřídal boj o přežití. Mlékomaty drží stálí zákazníci, noví nepřibývají

Jižní Morava – Trvanlivé v krabici nebo čerstvé z automatu? Na řadě míst v regionu fungují mlékomaty, kde si lidé mohou denně koupit čerstvé mléko. Za litr zaplatí od patnácti do sedmnácti korun. Podle některých provozovatelů odběr z automatů po počátečním boomu po několika letech odezněl.

5.8.2018

Třímetrové tělo Krista má černofialový krk. Od střepin při sestřelení letadla

Hodonínsko – Kříž je úžasný symbol středu a počátku všeho. Je spojený se smrtí na kříži, vzkříšením a pokračováním, což přestavuje to nejdůležitější pro život na zemi. Tak shrnuje význam dřevěného monumentu třiasedmdesátiletý rodák z Ratíškovic na Hodonínsku František Zelinka. Právě on vytvořil velký kříž pro jeden z nejvyšších vrcholů Dolnomoravského úvalu, Náklo.

4.8.2018

Je nám horko, úpí pacienti v nemocnicích. Větrají aspoň do chodeb a sklepů

Jižní Morava - Tropické počasí komplikuje pobyt pacientů v nemocnici. Ty většinou bývají klimatizované jen zčásti.

4.8.2018

Nejlepší venkovní koupání na Hodonínsku? Lučina i Bohuslavice dostali za jedna

Hodonínsko – Vodní nádrž Lučina i koupací biotop v kyjovské místní části Bohuslavice mají vodu vhodnou ke koupání. Uvedli to v pátek na základně odběru z úvodu tohoto týdne krajští hygienici.

3.8.2018

Chybí lůžka pro dlouhodobě nemocné. Hodonín chce nová

Hodonínsko – Už léta lidé na Hodonínsku volají po léčebně dlouhodobě nemocných. Zejména starší pacienty po závažných operacích tak sanitky musí převážet na doléčení desítky kilometrů daleko od jejich domovů. „Naše babička se v sedmaosmdesáti vážně zranila a po operaci potřebovala nejen na lůžku dlouhodobou odbornou péči, ale i podporu blízkých. To dlouhá dojezdová vzdálenost do Valtic přes stále zacpanou Břeclav výrazně ztěžovala,“ posteskla si čtyřiačtyřicetiletá rodačka z Hodonína, která si nepřála zveřejnit jméno. Redakce ho zná.

3.8.2018

Hodonínské bazény táhnou. Denně lákají přes dva a půl tisíce lidí

Hodonín – Až dva a půl tisíce lidí zamíří v těchto dnech na hodonínské letní koupaliště. „Teplota vody je sedmadvacet stupňů,“ hlásil ve čtvrtek odpoledne vedoucí koupaliště Libor Bartoš.

3.8.2018

Veveří oživí v sobotu Keltové. V Tasově pořádají Besedu u bigbítu

Brno /TIPY NA VÍKEND, FOTOGALERIE/ – Mletí obilí nebo pečení. Jak žili Keltové, se dozvědí v sobotu dopoledne návštěvníci festivalu s názvem Lughnasad, který hostí hrad Veveří nedaleko Brněnské přehrady. „Odborník na Kelty si připravil několik ukázek,“ uvedl hlavní organizátor akce Vilém Dvořák.

2.8.2018

Vlastní kandidátka Pirátů? Na Hodonínsku ani jedna. Straně chybějí členové

Hodonínsko – Před čtyřmi lety měli Piráti vlastní kandidátky v Hodoníně i Kyjově. Pak získali na Hodonínsku mandát krajského zastupitele i poslance. Do říjnových komunálních voleb tady ale kandidátní listinu nepostaví.

2.8.2018

Kyjovští úředníci tančí s vozíčkáři. Bez odměny, za dva dny náhradního volna

Kyjov – Zaměstnanci kyjovské radnice se rozhodli dobrovolně zpříjemnit všední dny důchodcům z Centra služeb pro seniory v Kyjově na Hodonínsku. „Radnice se rozhodla, že chce podniknout nějaký projekt, který pomůže lidem, ať už v sociální, či kulturní oblasti. Toto je jeden z nich,“ informoval jeden z dobrovolníků a referent kyjovské radnice Adam Zálešák.

1.8.2018

Tropy: lidé berou útokem obchody s větráky, montéři klimatizací pracují přesčas

Brno /ANKETA/ – Horko, v kterém  už nejde poznat rozdíl mezi vzduchem venku a uvnitř, donutilo před pár dny Luboše Tichého ke koupi větráku do jeho brněnského bytu. „Kvůli rušnému okolí jsem nemohl otevírat okno. Klimatizace pro mě byla zase drahá a do malého prostoru zbytečná,“ odůvodnil. Není jediný, majitelé obchodů hlásí zvýšený zájem o ventilátory i klimatizace. 

1.8.2018

Církevní restituce: Zdanit, plánují komunisté. Jihomoravské osobnosti jsou proti

Jižní Morava /ANKETA/ - Je to víc než rok, co se do rukou farnosti ve Veverské Bítýšce na Brněnsku vrátil vzácný obraz Madony z Veveří na Brněnsku. Madona byla jen jedním z případů, kdy v kraji díky církevním restitucím získala církev zpět svůj dříve zabavený majetek. Nyní společnost názorově rozděluje návrh komunistů dodatečně zdanit finanční náhrady za nevydaný majetek při církevních restitucích. Jak řekli Brněnskému deníku Rovnost v Panelu Deníku jihomoravské osobnosti, většině se tento návrh nelíbí. 

1.8.2018

Uzávěrka přihlášek do komunálních voleb: v Hodoníně a Veselí kandiduje víc stran

Hodonínsko - Kdo povede Hodonín po říjnových komunálních volbách, zatím jasné není. Po úterku je ale jisté, že se uspět vynasnaží víc stran než před čtyřmi roky.

1.8.2018

Burčák jde do prodeje, hned první možný den. Díky rekordně brzké sklizni hroznů

Jižní Morava - Už ve středu bude v prodeji na jihu Moravy burčák. Vinaři začali letos se sběrem hroznů rekordně brzy. Ceny nápoje mají být stejné jako loni.

31.7.2018

Kyjov chce být chytré město. Chystá lampy na dálkové ovládání a s wifi

Kyjov, Hodonín - Dálkové ovládání veřejného osvětlení, které zamezuje plýtvání energií. Tak vypadá první část projektu Smart City, který od loňského jara rozvíjí v Kyjově na Hodonínsku. „Letos vytvoříme základ pro další úpravy, na jejichž tvorbě se už budeme radit přímo s obyvateli. Chceme patřit mezi lídry chytrých měst, ale zůstat rozumní v investicích,“ upozornil tajemník radnice Milan Jagoš. Systém podle něj značně ulehčí život obyvatel a bude šetrný k přírodě.

31.7.2018

Tropické teploty atakují rekordy. Řidiči fasují letní uniformy i sluneční brýle

Jižní Morava – Až k 36 stupňům vystoupí rtuť teploměrů v Jihomoravském kraji. Český hydrometeorologický ústav vydal kvůli vysokým teplotám výstrahu. Doporučuje v ní například, aby lidé ve vedru omezili tělesnou zátěž a varuje před požáry.

31.7.2018

Nejlepší místo v republice pro vzdělání? Stříbro získala jižní Morava

Jižní Morava /ANKETA/ – Místo, kde nejvíc dětí chodí do lidušek a kde univerzitu studuje skoro třicet tisíc mladých. Stříbrnou příčku za nejlepší kraj pro vzdělávání získala nedávno jižní Morava v průzkumu Místo pro život.

30.7.2018

Zavede do doby největší slávy Velké Moravy. Hradiště chystá interaktivní model

Mikulčice – Interaktivní maketu velkomoravského hradiště z devátého století, která vychází z nejnovějších poznatků archeologů. Laserové animace i hlasové představení akropole, předhradí, velmožské dvorce, opevnění, mosty a chrámy. To vše má být novým lákadlem Slovanského hradiště u Mikulčic na Hodonínsku.

30.7.2018

Vede luxusní hotel na Zanzibaru. Hezkým dětem tady malují bradavice, popisuje

Hovorany - Koho by to nebavilo. Jednoduchá a rychlá odpověď, kterou dává Lukáš Šinogl z Hovoran na Hodonínsku na otázku, zda je pro něj práce koníčkem. Každý den má totiž opojný výhled na oceán. Už dva roky vede luxusní hotel v africkém Zanzibaru.

29.7.2018

Slavnost zemědělského hospodaření. Ve strážnickém Skanzenu oslavili dožínky

Strážnice /FOTOGALERIE/ – Výroba povřísel, pečení chleba, pasení hus či sečení otavy. To je jen malý výčet z bohatého programu, který si pro návštěvníky připravil strážnický Skanzen. V sobotu se tam uskutečnily tradiční Dožínky.

29.7.2018

Zeman a Kiska se potkali v Hodoníně. Odjeli pak parním vlakem do Topoľčianok

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Na vlídné přijetí i loučení mohou vzpomínat prezidenti České a Slovenské republiky Miloš Zeman a Andrej Kiska, když je z hodonínského nádraží téměř v pravé nedělní poledne odvážel historický vlak do bývalého sídla československých prezidentů v Topoľčiankách.

28.7.2018

Zuzana Domesová říká kandidatuře s Jiřím Jandou ne

Hodonín – Založila pro Hodonín Sdružení nestraníků. Jeho lídryní měla být Zuzana Domesová i po osmi letech. Jenže bývalá poslankyně se zřejmě do komunální politiky nevrátí. „Nemůžu být na kandidátce s lidmi, kteří mě zklamali. Mezi nimi je i Jiří Janda,“ řekla v pátek Hodonínskému deníku Rovnost bývalá místostarostka.

28.7.2018

Parní lokomotiva poveze z Hodonína Zemana a Kisku

Hodonín – V obláčcích páry spojí v neděli před polednem v Hodoníně historii a současnost prezidenti České republiky a Slovenska Miloš Zeman a Andrej Kiska. „Setkají se tady u příležitosti stého výročí vzniku Československa. Po položení kytic u pomníku místního rodáka a zakladatele samostatného státu Tomáše Garrigua Masaryka oba společně odjedou historickým vlakem,“ sdělil mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

27.7.2018

Petrovští zachraňují poštu. Soukromou firmu ale odmítají, nevěří jí

Petrov – Obyvatelé Petrova se bouří. Nelíbí se jim chystaná změna provozovatele pošty. Od října ji má převzít soukromník v projektu Pošta Partner. „Nesouhlasí s tím řada občanů, kteří se obracejí na vedení obce, aby s danou situací něco udělalo. Jako zastupitelé nesouhlasíme ani s postupem, jak k tomu došlo, tento názor jsme sdělili manažerovi České pošty i soukromé firmě,“ sdělila petrovská Eva Mlýnková.

27.7.2018

Cyklověž v Hodoníně je postavená. Na otevření si lidé ještě počkají

Hodonín – Dokončenou cyklověž ve čtvrtek převzala od firmy hodonínská radnice. Objekt má pojmout téměř sto dvacet kol i s přilbami.

27.7.2018

Snad bude hezky, doufají lidé. Uvidí nejdelší úplné zatmění Měsíce 21. století

Jižní Morava - Úplné zatmění měsíce uvidí v noci z pátku na sobotu nejen obyvatelé jižní Moravy, ale i ostatní lidé v Evropě, Africe a Americe. Sledovat jej můžou pouhým okem.

26.7.2018

Sociální demokraté v Hodoníně se loučí s místostarostou Jandou

Hodonín - Současný místostarosta Hodonína Jiří Janda, který měl být lídrem sociálnědemokratické kandidátky, ve straně po téměř dvaceti letech skončí. Okresní výkonný výbor ČSSD sice posvětil kandidátku pro Hodonín, avšak bývalý krajský radní na ní chybí. „Obě hodonínské organizace sociální demokracie se dohodly na pořadí. Někteří kandidáti ale od června začali pracovat na tom, aby o kousek poskočili. Mě se zbavili,“ řekl Janda.

26.7.2018

Český a slovenský prezident se v neděli před polednem setkají v Hodoníně

Hodonín - Prezidenti Česka a Slovenska Miloš Zeman a Andrej Kiska se mají setkat v Hodoníně, a to krátce před nedělním polednem.

25.7.2018

Vadily mu výukové stereotypy, vytvořil unikátní slovník. Učí tematickými obrázky

Bzenec - Zavedené metody se mu jako učiteli angličtiny nezamlouvaly. Proto se rozhodl pohled na výuku jazyků radikálně změnit. Tomáš Bednář pocházející ze Bzence na Hodonínsku vytvořil se svojí britskou partnerkou Suzannah Gearing první takzvaný kontexto-vizuální slovník na světě.

25.7.2018

Beseda o legiích i posvěcení pomníku. Oslaví konec války a vznik Československa

Násedlovice - Sté výročí konce první světové války a založení republiky oslaví obyvatelé Násedlovic.

25.7.2018

Kontroly plavidel: za alkohol hrozí postih plavcům nebo i při jízdě na šlapadle

Jižní Morava /VIDEO/ – Plachtařům a kormidelníkům na přehradách se může alkohol prodražit. Policisté třeba na Nových Mlýnech kontrolují dodržování předpisů často.

24.7.2018

Stavba cyklostezky z Ratíškovic do Hodonína začne v srpnu

Ratíškovice - O tom, kdo postaví cyklostezku mezi Ratíškovicemi a Hodonínem, rozhodnou obecní zastupitelé v pondělí 30. července. Budou hlasovat o schválení výběru stavební firmy.

24.7.2018

Nový přístav má do Hodonína nalákat turisty. Chystá se prodloužení Baťova kanálu

Hodonínsko /VIZUALIZACE/ – Nejnákladnější záměr, který ministerstvo dopravy plánuje pro funkční období nové vlády na vodě jižní Moravy, je prodloužení Baťova kanálu do Hodonína.

24.7.2018

Jižní Moravu zasáhnou tropické třicítky. Do města možná vyjedou kropící vozy

Brno – Pokrývka na hlavě a deštník se tento týden budou hodit. Teplota vzduchu v Jihomoravském kraji totiž vystoupá k tropickým třiceti stupňům Celsia. Meteorologové zároveň upozorňují, že během následujících dní se mohou objevit bouřky.

23.7.2018

Vlhkost brzdí léčbu. Psychiatrii opraví za 577 milionů, pacientům postaví i park

Jižní Morava – Místo pacientů proudí nemocničními chodbami dělníci, lékařské vybavení zase ustupuje sbíječkám. Oddělení v krajských nemocnicích procházejí nutnými opravami. Například v Brně vznikne nová psychiatrie i s parkem pro pacienty, v Hodoníně nová jídelna a zateplení.

23.7.2018

Zná recept vín římských legionářů. Přidávali do něj med, pepř i mořskou vodu

Valtice - Starořímský postup výroby vína zná možná jako jediný v České republice. Karlu Tumlířovi z Valtic na Břeclavsku vyzradili tajemství jeho známí z francouzské oblasti Provence. Unikátní je podle něj zpracování hroznů, receptura i způsob zrání vína. „Jeden z druhů římského vína zčásti popsal už starověký autor Plinius Starší v prvním století našeho letopočtu,“ uvádí šestasedmdesátiletý muž.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT