Prudká bouřka s hromy, blesky a kroupami, která se v hodonínském okrese strhla po osmé hodině večerní, vyvrátila několik stromů. Voda a přívaly bahna zaplavovaly silnice, sklepy, garáže a dvory domů zejména v Hovoranech, Šardicích a Čejči. „Čerpání zatopených sklepů v Šardicích a Hovoranech komplikovala voda s bahnem, která i po utichnutí bouřky do obcí stále přitékala z okolních kopců. V Hovoranech hasiči vodu odčerpávali až do dvou hodin po půlnoci, v Šardicích ukončili zásah ve tři čtvrtě na tři,“ popisuje záchranné práce mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Jeho kolegové odstraňovali vyvrácené stromy ze silnic u Hovoran a Stavěšic. „Z několika set metrů silnice z Čejče do Terezína jsme odstraňovali nános bahna, na kterém havarovalo i jedno projíždějící auto, které jsme vytahovali z příkopu,“ přiblížil večerní situaci Haid.

V Hovoranech hasiči odčerpávali vodu ze zhruba dvaceti sklepů, garáží a dvorů domů. „Voda v obci zatopila také další sklepy, které si majitelé domů odčerpávali vlastními čerpadly. V Šardicích bylo nutné jeden z domů odpojit od přívodu elektrického proudu a plynu, protože voda téměř až po strop zaplavila sklep s elektrickým i plynovým kotlem,“ informoval o dalších potížích mluvčí hasičů.

Ti v obci nasazovali čerpadla ve sklepech a garážích deseti domů. Potopu likvidovali stejně jako v sobotu i v suterénu místní školy, kde hladina dosahovala výšky čtyřiceti centimetrů. „Vodu, která neustále přitékala do kabin a dalších prostor stadionu, odváděli pomocí hrází z pytlů s pískem. Více než deset sklepů a garáží hasiči odčerpávali v Čejči. Také v Šardicích a Čejči si, lidé zaplavené sklepy odčerpávali sami,“ upozornil Haid.

V čerpání zatopených kabin stadionu a dalších míst v Šardicích hasiči pokračují od rána. „Na odstraňování následků bouřky byly na Hodonínsku nasazené profesionální jednotky z Hodonína, Kyjova a Hustopečí, při čerpání vody a při dalších činnostech zasahovali dobrovolní hasiči z Mutěnic, Dubňan, Hovoran, Násedlovic, Šardic, Kyjova, Čejče, Krumvíře, Kobylí, Čejkovic a Brumovic,“ dodal tiskový mluvčí jihomoravských hasičů.