V novém roce nové ceny. A vyšší. Novoroční klasika zdražování ale není letos tak výrazná. Na Slovácku nejvíce zasáhne nájmy v městských bytech. Velmi mírně podraží také voda. Levnější bude naopak elektřina a plyn.

Městské nájmy se zvednou až na samou hranici padesáti šesti korun za jeden metr čtvereční. V Kyjově či Hodoníně. Na obou místech jde ruku v ruce se zdražením zavedení slev. Na první pohled nesmyslně protichůdná opatření byla podle vedení radnic nutná. „Po roce 2010 by už totiž město muselo uzavírat jednotlivé dohody s nájemci, a to by bylo administrativně velmi náročné,“ vysvětlila rozhodnutí jednatelka Městské bytové správy Hodonín Jana Bimková.

Vzápětí odsouhlasená sleva na nájemném pro rok 2010 je ve výši pětadvaceti procent. Nájemné za metr čtvereční bude tedy od února v hodonínských městských bytech činit dvaačtyřicet korun. Slevu dostanou ale jen ti nájemci, kteří podepsali dodatek k nájemní smlouvě.
Podobná situace je v Kyjově. Tam radní zvyšují nájem na padesát šest korun u bytů první a druhé kategorie a na padesát korun čtyřicet haléřů a u bytů dříve třetí a čtvrté kategorie. Rovněž tam už ale radní odsouhlasili slevu, aby zmírnili negativní sociální dopad.

Dražší bude také voda, ale jen minimálně. Vodovody a kanalizace Hodonín nové ceny zveřejnily už před Vánoci. Pohyblivá složka vodného se mění z loňských 21,27 korun za metr krychlový na 21,30. Pohyblivá složka stočného se mění z 23,48 korun za metr krychlový na 24,75. Pevné složky plateb se nemění.

Plyn naopak o něco zlevní. Stejně jako v jiných částech České republiky ušetří hlavně lidé, kteří plyn využívají ve větší míře. „Lidé, kteří plynem i topí a ohřívají vodu, zaplatí na měsíčních splátkách téměř o třicet korun méně. Naopak ti, co plyn používají jen na vaření, připlatí až devatenáct korun,“ uvedl mluvčí Jihomoravské plynárenské Jiří Bezděk.

Průměrná cena plynu ale zůstává na rozdíl od jiných částí Česka stejná. „Je to dané zprůměrováním různých cenových kategorií. A také tím, že v roce 2009 zlevnila Jihomoravská plynárenská nejvíc, a to o třináct procent. Proto se teď pokles cen zastavil,“ vysvětlil vývoj cen Bezděk.

Podobně příjemně vypadá výhled u elektřiny. I když ta nezlevní tak výrazně, jak analytici ještě nedávno předpokládali. Může za to zdražení služeb za distribuci elektřiny a navýšení podpory pro obnovitelné zdroje energie. Domácnosti při platbách za elektřinu ušetří v roce 2010 pouze několik stovek korun. Vyjádřeno procentuálně jde o čtyři procenta.

Mnohá města či vesnice také zvýšila koeficient pro výpočet daně z nemovitosti. Jedním z nich byl například Vracov. „Ekonomická krize tak brzy nezmizí a peníze chybí v pokladně už teď. Daň z nemovitosti je ve Vracově nízká. Zvýšený příjem v budoucnu pomůže,“ shodli se před hlasováním zastupitelé města.

Více v úterním Hodonínském deníku