S těmito otázkami vyrukoval na posledním zastupitelstvu v Hodoníně směrem k řediteli TEZy Pavlu Švandelkovi opoziční zastupitel za Nezávislé Igor Taptič. Nezávislí jej totiž požádali ústy Taptiče o vysvětlení.

„Ředitel Švandelka odpověděl na mé otázky písemně. Tvrdím, že nedostatečně a že mě jeho odpovědi neuspokojily. Budu se tedy určitě ptát znovu,“ přislíbil Taptič před pondělním zastupitelstvem.
Má totiž obavy, že je nákladně opravené koupaliště špatně zazimované. Mohly by tak podle něho po zimě vzniknout další obrovské škody na drahém zařízení.

„Je mi divné, že vidím bazén v lednu plný vody a na něm silnou vrstvu ledu. Zazimování přece musí být dáno nějakým předpisem od dodavatele. A tak bych očekával, že by měla být stejná hladina v bazénu letos, jako byla loni,“ nechápe opoziční zastupitel. Švandelka se ale brání. Argumentuje nejen tím, že bazén plný vody mají například v těchto dnech i ve Znojmě.

„V dokumentaci dodavatele, kterou je rakouská firma Berndorf Baderbau, je výslovně uvedeno, že se nerezové bazény přezimují zásadně napuštěné. Přitom nesmí hladina vody klesnout o dvacet až třicet centimetrů pod přelivnou hranu,“ vysvětlil ředitel TEZy.
Jak upřesnil odborník z firmy, která se zabývá také instalací bazénů, a který si nepřál být jmenován, důvod pro to je poněkud prostý.
„Nerezový bazén se skutečně nechává na zimu plný. Je to kvůli tomu, aby byl zatížený kvůli tlaku spodní vody a bočním tlakům,“ ujistil ředitel jedné ze společností, která neuspěla ve výběrovém řízení na rekonstrukci hodonínského koupaliště. Minimálně dvacet centimetrů by ale mělo zůstat na to, aby voda, která zmrzne, měla ještě kam zvětšit svůj objem.

„V opačném případě by totiž začala přetékat přes přelivné žlábky do akumulačních nádrží. I tak se nic závažného neděje, ty by se pouze na jaře musely vyčistit,“ tvrdí Švandelka. Podle něho z dokumentace také jasně vyplývá, že ochranná opatření proti tlaku ledu nejsou u hlavy bazénu ani přelivných žlábků žádoucí. Taptičův argument, že se ve spodní části bazénu nacházejí trysky a napouštěcí trubky, které prý s velkou pravděpodobností při teplotě minus pětadvacet stupňů Celsia v bazénu plném vody popraskají, vyvrátil také.

„Vše je odvodněné, zazátkované speciálními zátkami, a tudíž správně zazimované,“ argumentuje Švandelka, který je za provoz koupaliště zodpovědný.

Proč tedy loni bazén nenechal na zimu napuštěný a letos ano? „Bylo to tím, že jsme prošli zkušební sezonou. Po ní jsme museli odstranit některé technické nedostatky. Proto byl bazén nejprve vypuštěný a poté napuštěný zčásti,“ dodal ještě.